Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

O sprawach Rudy Śląskiej w Sejmie i Senacie

26-10-2023, 13:47 Joanna Oreł

Przez najbliższe cztery lata w Sejmie Rudę Śląską reprezentował będzie rudzianin Marek Wesoły, a senatorem z naszego okręgu została Gabriela Morawska-Stanecka (okręg wyborczy numer 74 obejmujący: Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie oraz Świętochłowice). Do Sejmu (w ramach okręgu 31, obejmującego Rudę Śląską) wchodzą z Koalicji Obywatelskiej (5 mandatów): Borys Budka, Monika Rosa, Ewa Kołodziej, Wojciech Król i Łukasz Ściebiorowski, z Prawa i Sprawiedliwość (4 mandaty): Mateusz Morawiecki, Marek Wesoły, Michał Wójcik i Jerzy Polaczek, z Trzeciej Drogi: Michał Gramatyka (1 mandat), z Nowej Lewicy: Maciej Konieczny (1 mandat), a z Konfederacji Grzegorz Płaczek (1 mandat).

Senator Gabriela Morawska-Stanecka:

Bardzo dziękuję za głosy, jakie oddali na mnie mieszkańcy Rudy Śląskiej, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Piekar Śląskich. Zaufało mi ponad 100 tysięcy wyborców, co napawa mnie ogromną radością, ale jest również wielkim zobowiązaniem. Dziękuję za każdy głos i obiecuję, że każdego dnia nadchodzącej kadencji będę o tym pamiętała i kontynuowała pracę, jaką rozpoczęłam w Senacie w 2019 roku. Ta kadencja będzie niezwykle ważna, gdyż poza naprawą wszystkiego, co w ciągu 8 lat zostało popsute, w tym przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości, trzeba będzie powrócić na ścieżkę rozwoju, z wykorzystaniem funduszy unijnych. Dla Śląska to szczególnie ważne.

Z racji mojego wykształcenia i wykonywanego przed 2019 r. zawodu priorytetem jest oczywiście przywrócenie prawa i sprawiedliwości, tylko tego prawdziwego, a nie z nazwy. Praworządność jest podstawą funkcjonowania każdego współczesnego społeczeństwa. Trójpodział władzy, przestrzeganie praw człowieka to czasami dla obywatela tylko słowa, ale tylko do czasu, kiedy sam zderza się z machiną państwa. Wtedy przekonujemy się, że sprawiedliwy sąd, szybko rozpatrzona sprawa, czy poczucie bezpieczeństwa, dotyczą każdego z nas. W kampanii wyborczej zwracałam się w szczególny sposób do kobiet, zachęcając je do pójścia na wybory, chcę, aby przekonały się, że ich głosy przyczynią się do budowania świata realnej równości kobiet i mężczyzn. Oczywiście bliskie mi są również lokalne, śląskie problemy. Miasta okręgu 74 są zróżnicowane i przed każdym z nich stoją inne wyzwania. Ruda Śląska z pewnością wymaga inwestycji w nowe gałęzie przemysłu z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Priorytetem jest przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej i tworzenie nowych miejsc pracy, dalsze inwestycje w transport publiczny, wykorzystanie terenów poprzemysłowych. Pamiętajmy, że na Śląsk mogą trafić miliardy euro na te cele. Zadaniem polityków będzie dopilnowanie, aby te środki pozyskać, a następnie, aby każda złotówka była prawidłowo zainwestowana i dobrze wykorzystana. Wówczas mieszkańcy będą mogli realnie odczuć poprawę w różnych dziedzinach życia.

Poseł Marek Wesoły:

Serdecznie dziękuję wyborcom za zaufanie i gwarantuję, że nadal będę pracował na rzecz nie tylko Rudy Śląskiej, ale całego regionu. Uzyskanie drugiego miejsca z wynikiem ok. 10 tys. głosów jest progresem w stosunku do ostatnich wyborów. Dla mnie zwiększenie poparcia społecznego to dowód na to, że dobrze przepracowałem ostatnią kadencję.

Wszystkie tematy, które były mi bliskie, nad którymi pracowałem, będę starał się kontynuować i przekonywać kolejny rząd, że pomysły ministerstwa i spółek Skarbu Państwa są kierunkami dobrymi i należy je realizować. Mam tutaj na myśli między innymi plany utworzenia stalowni przy Hucie Pokój. Będę tego planu bronił i stał na straży, żeby ten projekt był realizowany. W tej chwili w spółce przygotowywana jest dokumentacja oraz biznes plan do projektu. Dla Rudy Śląskiej jest to ważna inwestycja, której jestem ambasadorem. Moja rola będzie taka jak do tej pory, czyli dbałość o sprawy związane ze Śląskiem i m.in. z transformacją górniczą. Ponadto przypomnę, że niedawno ogłosiliśmy, że Ruda Śląska otrzyma 250 mln zł rządowej dotacji w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na budowę dwóch odcinków trasy N-S na północ od Drogowej Trasy Średnicowej. Długo o to zabiegałem. Zarówno w tym temacie, jak i innych współpraca z władzami miasta układa się dobrze i będę się starał kontynuować to z pożytkiem dla Rudy Śląskiej.


Komentarze