Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

O śmieciach i podatkach

19-10-2017, 21:51 Joanna Oreł

Głównymi punktami kolejnej, czwartkowej sesji Rady Miasta była dyskusja nad podwyższeniem stawki za śmieci, a także nad kwestiami podatkowymi. 

Sesja tradycyjnie rozpoczęła się od sprawozdania z działalności prezydent miasta. W tym punkcie wymieniono m.in. sprawę dofinansowania w kwocie 110 mln zł na budowę trzeciego odcinka trasy N-S. Władze miasta poinformowały także o ogłoszeniu wyników głosowania projektów do wykonania w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, czy wspólnym wystąpieniu wraz z siedmioma gminami górniczymi do władz Katowic z przedsądowym wezwaniem do zapłaty proporcjonalnie podzielonej kwoty podatku od sprzedaży Kompanii Węglowej, na czym Ruda Śląska straciła prawie 10 mln zł. Przypomniano również o zakończonej modernizacji torowiska nr 9, czy planach w zakresie zagospodarowania dalszych terenów na Burloch Arenie (chodzi m.in. o stworzenie górki saneczkowej) oraz budowy ścieżki rowerowej od ul. Gołębi do ul. Kupieckiej (plac budowy przekazano już wykonawcy).

Następnie radni przyjęli uchwały w sprawie przesunięć budżetowych oraz dotyczących zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej. Po tych głosowaniach rozpoczęto procedowanie uchwał w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Nie brakowało burzliwych dyskusji, w których padały pytania o sytuację finansową miasta, a także o wpływy z podatku do budżetu miasta. I o ile projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości został przyjęty przez radnych, to kwestia drugiego projektu została zdjęta z porządku obrad. Sprawa ta ma zostać przedyskutowana w okresie międzysesyjnym. Sporo dyskusji wywiązało się także w punkcie obrad ws. podwyższenia opłaty za posiadanie psa z 60 na 66 zł. Radni pytali m.in. o kwestię zapotrzebowania na chipowanie psów, koszty tego przedsięwzięcia oraz funkcjonowanie schroniska TOZ Fauna. 

Najwięcej jednak wątpliwości pojawiło się w punkcie obrad, dotyczącym opłat za śmieci. Zaproponowano, by obecną stawkę 12 zł za segregowane odpady podwyższyć na kwotę 14,5 zł. Natomiast za śmieci niesegregowane – z 20 na 29 zł. Z czego wynikał taki wniosek władz miasta? Poziom segregacji za rok ma wynieść 30 proc., a w 2019 roku – 40 proc. Tymczasem w naszym mieście jest problem z utrzymaniem 20 proc. – Nie sztuką jest podnosić stawkę co dwa lata o 2,5 zł. Ludzie chcą, abyśmy ustalili jasne reguły gry. Może podeszlibyśmy inaczej do tego problemu – powiedzmy ludziom, że skoro musimy dokładać do systemu, to jeżeli na danym osiedlu będzie segregacja na oczekiwanym poziomie 30 proc., to w zamian powstanie parking, a gdzie indziej wybudowany zostanie plac zabaw. Droga poprzez podnoszenie cen nie jest dobrą drogą. Namawiam do dialogu, bo kilka pomysłów znalazłoby się, by inaczej rozwiązać ten problem. Przedyskutujmy to w różnych grupach i wróćmy tu z innymi pomysłami – sugerował radny Marek Wesoły. – My nie chcemy straszyć mieszkańców, bo ja mówię im wprost, jak wygląda sytuacja podczas spotkań w dzielnicach. Każdorazowo apelujemy do mieszkańców, aby pilnowali siebie oraz swoich sąsiadów. Jednak skoro jest sugestia, by ściągnąć ten punkt z porządku obrad to nie możemy tego zrobić, bo jest to kluczowa uchwała, jeżeli chodzi o przygotowanie przyszłorocznego budżetu miasta, a ten musimy przedstawić Państwu do połowy listopada. Następnie później mamy jeszcze rok do następnego przetargu na wywóz śmieci i ten czas możemy poświęcić na dalsze rozmowy – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Ostatecznie w głosowaniu nad zmianą opłat za wywóz śmieci wzięło udział 23 radnych. 12 z nich zagłosowało za przyjęciem uchwały, przeciwko było ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu. Jednym z końcowych etapów czwartkowej sesji, prócz przyjęcia projektów kolejnych uchwał, było podsumowanie dwuletniej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta. Jej dotychczasowy przewodniczący, Michał Kubis, przedstawił szereg działań MRM. Całość zakończyła się gratulacjami, bowiem ten młody rudzianin został niedawno przewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego.


Komentarze


23-10-2017, 12:27
Adam napisał(a):

Ino potraficie dźwigać ceny Śmieci są i tak wyworóżne dwa trzy razy w miesiacu i leżą obok kublow bo nie ma miejsca w nich Brawo Radni

20-10-2017, 09:37
zniesmaczony napisał(a):

na domkach sie segreguje problemem sa blokowiska od kiedy pobierana jest oplata smieciowa to na blokach NIC sie nie zmienilo dalej sa te same kontenery co 5lat temu i te same samochody odbieraja odpady ...wiec w jaki sposob maja segregowac ? westerplatte