Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

O Halembie i nie tylko

17-04-2012, 07:03 Robert Dłucik

Posługując się terminologią sprawozdań sportowych: to było spotkanie w „jaskini lwa”. Halemba jest bowiem kolebką inicjatywy referendalnej, a właśnie tam zorganizowano trzecie z cyklu tegorocznych spotkań Prezydent Miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami.


Sprawy polityczne – związane z bieżącą sytuacją Rudy Śląskiej - pojawiły się w pytaniach, chwilami temperatura dyskusji w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 24 była dość wysoka, ale podczas poniedziałkowego spotkania dominowały jednak codzienne bolączki mieszkańców Halemby.

Brak miejsc parkingowych, nadmierna prędkość ciężarówek poruszających się ulicą Halembską, ryk silników motocyklowych zakłócających ciszę nocną, uciążliwości związane z drogami gruntowymi – to grupa tematów „komunikacyjnych”. Drugim blokiem problemów z którymi występowali uczestnicy spotkania było bezpieczeństwo.

– Na ulicach Makuszyńskiego, Brzechwy i Brodzińskiego, zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę, grasują grupy zakapturzonych wyrostków – skarżył się jeden z mieszkańców okolicznych bloków. Poruszono także kwestię nagminnych dewastacji na halembskim cmentarzu komunalnym. – Niszczone są tablice, napisy na nich – mówił inny z uczestników.


Halembianie pytali również o dalsze losy budynku po Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (powstanie tam centrum hotelarsko–gastronomiczne, w którym uczniowie będą mogli odbywać praktyki) oraz o pałacyk Donnersmarcków, w którym obecnie mieszczą się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. – W tym roku wyremontujemy drugie piętro tego budynku, będzie można tam organizować jeszcze więcej imprez dla dzieci i młodzieży – zapewniła prezydent Dziedzic.

W spotkaniu uczestniczyła silna reprezentacja rudzkiego samorządu: wszyscy zastępcy prezydenta (Anna Krzysteczko, Jacek Morek, Michał Pierończyk), wiceprzewodniczący Rady Miasta Witold Hanke i Józef Osmenda, komendant Straży Miejskiej Krzysztof Piekarz, prezes spółki Park Wodny Ewa Truchan.


Prezydent Miasta obiecała, że wkrótce spotka się z mieszkańcami dzielnicy jeszcze raz, tym razem w szkole w Halembie II.

   

 

 

 

   


Komentarze


17-04-2012, 18:00
kasia napisał(a):

byłam, słyszałam i na referendum na pewno nie pójdę. w końcu ktoś działa w tym mieście, dla mieszkańców!!!!