Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rozmawiali o Goduli i Orzegowie

26-10-2017, 23:41 Agnieszka Lewko

 

Jesienne spotkania prezydent miasta z mieszkańcami już na półmetku. W miniony czwartek (26.10) władze Rudy Śląskiej rozmawiały o bieżących sprawach i problemach z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. W Szkole Podstawowej nr 36 odbyło się już piąte spotkanie w jesiennym cyklu spotkań. Podczas rozmów zmieszkańcami omówione zostały inwestycje dotyczące całego miasta, jak i Goduli oraz Orzegowa. Z kolei mieszkańcy najczęściej poruszali problemy dotyczące braku miejsc parkingowych, bezpieczeństwa  oraz rzekomej likwidacji garaży przy ul. Lipa i Lipińskiej.

Najważniejsze zrealizowane inwestycje w obu dzielnicach to m.in.: budowa drogi rowerowej przy ul. Joanny od ul. Szyb Zofii do ul. Solskiego, remont chodnika przy ul. Latki, remont nawierzchni jezdni ul. Modrzejewskiej oraz wykonanie przejścia dla pieszych na ul. Joanny, przy ul. Solskiego.  Z kolei inwestycjami w trakcie realizacji są: budowa mieszkań komunalnych przy ul. Stromej/Bytomskiej, rewitalizacja rynku orzegowskiego w kwartale pomiędzy ul. Czapli, Królowej Jadwigi, Huloka i Hlonda, remont nawierzchni ul. Nowaka oraz Hlonda (od ul. Plater do ul. Młodego Górnika), zagospodarowania terenu przed kawiarnią w ramach rewitalizacji Burloch Areny.

W dalszej części spotkania mieszkańcy skarżyli się przede wszystkim na brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie Szpitala Miejskiego przy ul. Lipa.

 - Szpital będzie się rozbudowywał. Powstanie zupełnie nowy blok, w którym będą się mieścić poradnie przyszpitalne z zapleczem zabiegowym. W założeniu ma on być połączony z istniejącym obiektem. W budynku ma się też znajdować specjalistyczne ambulatorium. W ramach tej inwestycji powstaną również nowe miejsca parkingowe. Wtedy też powinny się rozwiązać problemy z dojazdem i parkowaniem – tłumaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

 Z kolei mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Modrzejewskiej zasygnalizowali o braku miejsc parkingowych na ich osiedlu. Sprawa jest jednak  dość skomplikowana, ponieważ część terenu znajdującego się przy budynkach należy do miasta, a część do spółdzielni.

Nie możemy tego parkingu zrealizować w ramach remontów bieżących. Z uwagi na wykonanie odwodnienia musimy wykonać dokumentację. Takich miejsc i zgłoszeń mamy wiele i żeby te kwestie rozwiązać potrzebujemy czasu – poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

Kolejnymi problemami, które poruszyli mieszkańcy, była kwestia likwidacji garaży przy ul. Lipa i Lipińskiej. Jednak jak się okazuje garaże nie będą zlikwidowane. - Na naszym terenie nie planujemy żadnej likwidacji garaży. Nie będziemy też wypowiadać umów – zaznaczyła Grażyna Dziedzic. Inne sprawy, o których dyskutowali mieszkańcy Goduli i Orzegowa z władzami miasta to m.in.: zakłócanie ciszy nocnej w okolicy sklepów nocnych, przycinka drzew na ul. Fojkisa i Zielińskiego czy terminowość wywożenia odpadów komunalnych.


Komentarze