Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Nowy żłobek

27-03-2012, 18:39 Administrator WR

"Misiakowo” czeka na maluchów. 45 dzieci poniżej 3 roku życia może przyjąć nowy żłobek miejski w Rudzie Śląskiej. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 30 marca o godz. 12:00, natomiast pierwsze maluchy pojawią się w nim już 2 kwietnia. To druga tego typu placówka w mieście. W sumie Ruda Śląska dysponuje prawie 140 miejscami w żłobkach.

 

Nowa placówka, który nazywa się „Misiakowo” powstała w zaadaptowanym na ten cel budynku dawnego ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. - W tej chwili weryfikujemy listę dzieci oczekujących na miejsce w żłobku. Nasza placówka praktycznie jest już przygotowana na przyjęcie dzieci i z niecierpliwością czekamy na pierwszych maluszków – mówi Anna Bujas koordynująca prace związane z uruchomieniem nowego żłobka. Do placówki będą przyjęte dzieci, które ukończyły co najmniej 20 tygodni i nie są starsze niż 3 lata.

 

Inwestycja możliwa była dzięki przystąpieniu miasta do programu „Maluch” realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z 65 816 zł, czyli pełnej kwoty kosztów adaptacji budynku 32 908 zł pochodziło z ministerialnego programu, drugie tyle stanowiły środki z budżetu miasta. W ramach prac zaadaptowano 7 pomieszczeń, zakupiono
i zainstalowano wyposażenie, m.in. szafki, stoliki i łóżeczka. Na zewnątrz budynku wykonany został również przestronny plac zabaw.

 

Otwarcie nowego żłobka skróci listę dzieci oczekujących na miejsce w żłobku. W tej chwili
w Rudzie Śląskiej na miejsce w żłobku czeka ok. 200 dzieci. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców samotnie je wychowujących, którzy pracują zawodowo bądź uczą się w systemie dziennym lub są inwalidami. W dalszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców, gdzie ojciec i matka pracują zawodowo bądź uczą się w systemie dziennym lub są inwalidami. O przyjęciu decyduje również kolejność na liście oczekujących.

 

Opłata za pobyt dziecka w żłobku w Rudzie Śląskiej ustalona została na poziomie 225 zł, natomiast stawka żywieniowa to 5,5 zł za każdy dzień pobytu dziecka w placówce.

 - Pomimo opłat ponoszonych przez rodziców, miasto dopłaca średnio ponad 800 zł za pobyt każdego dziecka miesięcznie. Są to koszty związane z utrzymaniem budynków oraz personelu placówek – wyjaśnia Anna Krzysteczko wiceprezydent Rudy Śląskiej

 

Żłobki to nie jedyna forma opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 realizowana przez miasto.
W Wirku funkcjonuje niepubliczny klub dziecięcy, natomiast  jeszcze w kwietniu miasto ogłosi konkurs na realizacje opieki przez dziennego opiekuna. Na ten ostatni cel w budżecie miasta na rok 2012 zarezerwowano kwotę 80 000 zł.

 

Do tej pory w mieście funkcjonował jeden żłobek, który dysponował 48 miejscami w budynku w Orzegowie oraz 45 miejscami w budynku w Wirku. Tym samym dzięki otwarciu nowej placówki przy ul. Kościelnej 35 Ruda Śląska dysponować będzie 138 miejscami w żłobkach.

 

 

 źródło: UM


Komentarze