Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowy sprzęt służy neonatologii

26-02-2018, 21:23 Agnieszka Lewko

Od grudnia ubiegłego roku Oddział Neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej korzysta z  nowoczesnego sprzętu medycznego. Na ten cel przeznaczonych zostało ponad 1,2 mln zł dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa. Kwota ta wystarczy na zakup 4 inkubatorów hybrydowych, 2 inkubatorów otwartych i 2 zamkniętych oraz 4 respiratorów, w tym jednego oscylacyjnego i jednego do nieinwazyjnej wentylacji. W poniedziałek (26.02) odbyła się konferencja prasowa poświęcona właśnie zakupowi tego sprzętu.

- Nowy sprzęt dla oddziału neonatologicznego to dla nas ogromna pomoc, mimo tego, że nie wyglądaliśmy najgorzej sprzętowo, ale to, co dostaliśmy pozwoliło nam powiększyć oddział. Staliśmy się w naszym regionie szpitalem, który przyjmuje bardzo dużo dzieci o masie ciała poniżej tysiąca gramów - tłumaczył dr n. med. Krzysztof Guzikowski, ordynator Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

Nowoczesne typy inkubatorów hybrydowych pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do 2 tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy mają możliwość hospitalizowania rocznie o 12 małych pacjentów więcej. Sprzęt zmaksymalizuje szanse na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000 g.

- W imieniu prezydent Grażyny Dziedzic chciałem podziękować rządowi za wsparcie. Wiemy, że skala potrzeb w naszym kraju jest ogromna, tym bardziej cieszy nas, że część tych środków udało się zagospodarować część tych środków  właśnie tutaj w Szpitalu Miejskim - zaznaczył Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Rudzki Oddział Neonatologii jest znany w województwie śląskim, a jego renoma jest budowana od wielu lat. W ubiegłym roku w Rudzie Śląskiej urodziło się ponad trzy tysiące dzieci i wszystkie trafiły pod opiekę tego  oddziału i doktora Guzikowskiego - dodał.

Na liście zakupów rudzkiej neonatologii znalazły się również 4 respiratory. Respirator oscylacyjny pozwoli lekarzom z Goduli zminimalizować ryzyko powikłań poprzez zaawansowane wspomaganie oddechowe. Dostępność tego sprzętu wpłynie na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń dla większej liczby noworodków w ośrodku, pozwoli także na optymalne dopasowanie terapii do potrzeb danego pacjenta.

- Dzięki temu sprzętowi rudzki szpital może się specjalizować w opiece nad noworodkami. Ten nowoczesny sprzęt neonatologiczny pozwolił zauważyć i docenić, że w Rudzie Śląskiej funkcjonuje właśnie taki dobrze wyposażony oddział szpitalny. Jestem bardzo zadowolony z tego powodu, że nasz rudzki szpital został tym sprzętem doceniony i dowartościowany - Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. -To sprzęt najwyższej klasy, na który Ministerstwo Zdrowia przekazało 1,2 mln zł. Teraz mamy nie tylko najwyższej klasy sprzęt, ale także najwyższej klasy specjalistów, którzy  dbają o to, żeby dzieci mogły prawidłowo funkcjonować i wracać do pełni sił - dodał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.


Komentarze