Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowy sprzęt do walki z COVID-19

03-12-2020, 08:56 Joanna Oreł

Szpital Miejski doposażony został w kolejne urządzenia do leczenia i ratowania pacjentów, którzy zmagają się z koronawirusem. Sprzęty udało się zakupić dzięki dofinansowaniu ze środków województwa śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Niedawno w pracowni rentgenowskiej rudzkiego szpitala pojawił się skaner RTG, który służy do kompleksowej opieki nad każdym pacjentem z podejrzeniem COVID-19. Ponadto zamontowano dwa mobilne urządzenia do automatycznej dezynfekcji pomieszczeń za pomocą suchej mgły.

Na tym jednak nie koniec. W walce z pandemią COVID-19 istotnym elementem wyposażenia jest sprzęt i urządzenia ratownicze, które monitorują stan najbardziej chorych pacjentów. Do tego celu służą kardiomonitory, umożliwiające wykonanie badania EKG serca oraz pomiarów RR (ciśnienia tętniczego), SpO2 (nasycenia), NIBP (nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia), TEMP (temperatury) oraz PR (pulsu). Doposażenie oddziałów w sprzęt monitorujący umożliwia wydzielenie izolowanych stanowisk z podejrzeniem COVID-19 lub stwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W sumie rudzki Szpital Miejski za dofinansowanie ze środków województwa śląskiego zakupił osiem kardiomonitorów.

W przypadku hospitalizowania pacjentów z koronawirusem bardzo ważna jest także dokładna regulacja parametrów wentylacji. Te zależą od aktualnych potrzeb, stopnia uszkodzenia płuc i możliwości zdrowotnych samego pacjenta. Do monitorowania stanu płuc zakupiony został aparat PulmoVista wraz z respiratorem.

Wszystkie sprzęty Szpital Miejski mógł nabyć dzięki dofinansowaniu z funduszy województwa śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Łączna wartość urządzeń to ok. 560 tys. zł.


Komentarze


05-12-2020, 15:32
Zyga napisał(a):

A ile tam mają respiratorów ?