Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Nowy rok – nowe plany i uchwały

21-01-2016, 21:01 Joanna Oreł

Pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta zakończyła się uchwaleniem szeregu uchwał dotyczących m.in. dofinansowania remontu obiektów zabytkowych w naszym mieście, czy dokapitalizowania Szpitala Miejskiego, Aquadromu oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dla mieszkańców mogła się jednak okazać najciekawszą dyskusja odnośnie planów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w naszym mieście oraz tego, w jaki sposób Ruda Śląska skorzystała w minionym roku z pieniędzy unijnych.

Obrady sesyjne rozpoczęły się jednak od walki na słowa oraz osiągnięcia pomiędzy radnymi PiS-u, a przedstawicielami PO, w tym także posłanki tej drugiej partii, Danuty Pietraszewskiej, które wywołane były niedawnymi zmianami m.in. w systemie oświaty. - Nasze miasto jest przygotowane na przyjęcie sześciolatków w szkołach. Wydane zostały na to ogromne pieniądze i teraz nie ma już tych samych pieniędzy, żeby zagwarantować prawidłowy rozwój sześciolatka w przedszkolu. Dlatego uważamy, że ta ustawa jest krzywdząca dla dzieci, rodziców, nauczycieli, a także dla gminy, która wydała pieniądze na tę reformę – zaznaczyła Danuta Pietraszewska, sejmowa posłanka z Rudy Śląskiej.

Po debacie w tej sprawie głos zabrała wicemarszałkini województwa śląskiego, Aleksandra Skowronek. – Ruda Śląska bardzo skorzystała na perspektywnie unijnej 2007-2013. Dzięki uzyskanym środkom finansowym udało się m.in. wybudować kompleks basenowy za kwotę dofinansowania ok. 10 mln zł, rozbudowany został także system monitoringu wizyjnego, czy zrealizowano rozbiórkę mostu przy ul. Poniatowskiego – wyliczała Aleksandra Skowronek.

Kolejnym punktem sesji było sprawozdanie z działalności prezydent miasta w okresie międzysesyjnym. Tutaj najważniejszą informacją jest m.in. ta dotycząca ukończenia budowy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w rudzkim szpitalu, który czeka na podpisanie kontraktu z NFZ. Sukcesem w ubiegłym roku zakończył się także nowo wprowadzony program wspierania budownictwa jednorodzinnego, dzięki któremu do miasta wpłynęła kwota ponad miliona złotych. Poinformowano również o zmianie komendanta rudzkiej policji. Miejsce odchodzącego na emeryturę Leszka Surniaka zajmie Grzegorz Strzęciwilk – dotychczasowy zastępca zabrzańskiej komendy policji.

Dalsza część sesji upłynęła na przyjęciu zmian w dochodach i wydatkach budżetowych oraz uchwaleniu projektu uchwały w sprawie utworzenia związku metropolitalnego. Ruda Śląska jest jednym z miast, które jako jedne z pierwszych podjęło kroki w tej sprawie. Sporo dyskusji wśród radnych wywołały za to tematy wniesienia nowych udziałów do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, spółek Aquadrom oraz Szpital Miejski. Niemniej jednak wszystkie te uchwały radni przyjęli. Pytania pojawiły się również w punkcie obrad dotyczącym przyjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części miasta Ruda Śląska ograniczonej od północy autostradą A4. Chodzi o firmę Bravet, która jest zainteresowana tym terenem, bo chciałaby na nim stworzyć elektrownię fotowoltaiczną. Wiceprezydent Krzysztof Mejer zaznaczał, że firma ta wyraźnie zapewniła, że zmiana zagospodarowania terenu pozwoli jej na przyspieszenie inwestycji, a zarazem skróci czas zajmowania się składowania i gospodarowania odpadami, nad czym pracuje obecnie. Następnie bez większych wątpliwości radni przyjęli szereg uchwał dotychczących renowacji konserwatorskich: budynków przy ul. Raciborskiej 1 oraz ul. Raciborskiej 15, ul. ks. Niedzieli 32 i 30, a także przy ul. Hlonda 27 oraz elewacji kościoła św. Pawła, a także w sprawie rekonstrukcji wieży sygnaturki kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Z kolei w punkcie wolne wnioski został wywołany temat bezpłatnej komunikacji miejskiej w naszym mieście, o którym obszernie opowiedział wiceprezydent Mejer. – Kiedy przygotowywaliśmy się do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji, co nadal jest naszą intencją, uzyskaliśmy opinie od prawników, że taka możliwość istnieje, choć oczywiście wiąże się to z określonymi kosztami. Problem polega jednak na tym, że jesteśmy członkami KZK GOP-u, któremu swego czasu Rada Miasta w całości przekazała zadanie organizacji komunikacji publicznej. Dlatego, choć prowadzimy intensywne prace i nawet myśleliśmy nad zakupem własnych autobusów, nie chcielibyśmy równocześnie występować z KZK GOP-u, bo to niesamowicie skomplikowałoby sytuację – podkreślał wiceprezydent Mejer. – Co nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z wprowadzenia bezpłatnej komunikacji, bo w grudniu ubiegłego roku wystąpiliśmy z wnioskiem do KZK GOP o wyłączeniu części wewnątrzmiejskich linii ze związku. Jednak znając jego opinię musimy pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Prosimy o wyrozumiałość w tym względzie, ale mogę złożyć deklarację – bezpłatna komunikacja miejska w Rudzie Śląskiej na pewno będzie w tym roku – obiecał.

Kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się w marcu.


Komentarze


21-01-2016, 21:34
ngl napisał(a):

Kolejny raz dofinansowanie spółek, znowu baseny i igrzyska, a gdzie chęć poprawy sytuacji ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach? Druga sprawa, nie ma czegoś takiego jak bezpłatna komunikacja, zapłacą za to wszyscy, a jak nie będzie kontroli biletów to patologia będzie miała mobilną noclegownie bo przecież jak nie potrzeba biletu to nikt ich nie wyrzuci.