Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowy gospodarz

06-02-2012, 11:25 Robert Dłucik

- Szukałem czegoś z duszą, charyzmą, komponującego się z profilem mojej działalności – mówi Jan Zając, właściciel wydawnictwa Pergamena, które zostało nowym gospodarzem zabytkowego budynku po byłym ratuszu i szpitalu w Orzegowie. – Jeżeli nie natrafimy na żadne niespodzianki - latem rozpoczniemy tam działalność – dodaje. W budynku – oprócz siedziby wydawnictwa – znajdzie się również muzeum drukarstwa i papiernictwa.

Katowickie wydawnictwo, które wygrało przetarg na wynajem orzegowskiej perełki architektonicznej specjalizuje się w produktach stylizowanych na starodruki. Nawet strona internetowa opracowana została na średniowieczną modłę.

Zagospodarowanie budynku po byłym szpitalu to ważny krok w programie rewitalizacji Orzegowa. wpisuje się w program rewitalizacji dzielnicy i jest jednym z projektów wypracowanych w czasie ubiegłorocznych konsultacji społecznych w formie warsztatów Charrette (polegających na stworzeniu od podstaw koncepcji zabudowy lub zagospodarowania terenu, nad którą pracują wspólnie architekci i urbaniści. Głównym zamierzeniem charrette jest współpraca wszystkich tych, których dany projekt bezpośrednio dotyczy, a więc lokalnych władz i społeczności, inwestorów, właścicieli terenów – przyp. red.), zorganizowanych przez Urząd Miasta Ruda Śląska oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.

- Bardzo się cieszę, że właśnie katowickie wydawnictwo będzie w tym budynku. Miałem już okazję wcześniej poznać pana prezesa Zająca, wiem jakim jest człowiekiem. Kibicujemy jego inicjatywie, jesteśmy otwarci na pomoc. Naprawdę radość w sercu wielka – mówi Marek Kobierski, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa, radny dzielnicy. Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie kościół z plebanią oraz budynek byłego hotelu „Victoria”, wspólnie z ratuszem przez wiele lat tworzyły reprezentacyjny fragment dzielnicy. – Przywrócimy dawny blask Orzegowa. I choć to zaledwie mały krok w tym kierunku, to jednak bardzo ważny, bo pokazuje, że można ściągnąć do Rudy Śląskiej podmioty, które pomogą nam w rewitalizacji tej dzielnicy miasta – podkreśla wiceprezydent miasta, Michał Pierończyk.

Kolejne działania, które miasto planuje w ramach rewitalizacji dzielnicy, to stworzenie przestrzeni publicznej przy ulicy Czapli i zamknięcie tej ulicy dla ruchu kołowego. W planach jest również zagospodarowanie pustych przestrzeni pomiędzy budynkami na cele mieszkaniowe i usługowo-handlowe oraz tworzenie wspólnot mieszkaniowych dla poprawy jakości zarządzania zasobami mieszkaniowymi i otoczeniem budynków.

– Cały czas męczy mnie jeszcze sprawa miejsca dla kultury, które jest ogromnie potrzebne w Orzegowie. Mam kilka pomysłów, one na razie są w fazie negocjacji – mówi Marek Kobierski.

Zabytkowy budynek przy ulicy kard. Hlonda został wybudowany w 1900 roku i przez wiele lat pełnił funkcję ratusza gminy Orzegów. Potem mieścił się w nim szpital chorób płuc. W 2010 roku placówka została zamknięta. Przez ostatnie dwa lata opuszczony budynek czekał na lepsze czasy. Dobrze, że nie podzieli losu innych zabytkowych budynków po byłych szpitalach w Goduli i Wirku, które nadal stoją puste i niszczeją...


Komentarze