Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Nowocześnie i cyfrowo

17-07-2013, 10:20 Monika Herman - Sopniewska

Jest starsze od Filharmonii Śląskiej, Opery Śląskiej oraz katowickiego kina Rialto. Nowobytomskie kino Patria w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 75–lecia istnienia. W tym roku czeka go istotna przemiana – ze sprzętu analogowego ma przejść na sprzęt cyfrowy. Oznacza to szybsze premiery i lepszą jakość obrazu. Te zmiany sporo jednak kosztują. Jeśli wszystko się uda, „nowe”kino ruszy po przerwie wakacyjnej w połowie wrześniu.


Kino Patria powstało w roku 1937, kiedy to Jan Jasiulek, pierwszy właściciel obiektu, kupując działkę pod dom - zobowiązał się do wybudowania na jej części nowoczesnego kina. 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Po wybuchu wojny właściciel został odsunięty od prowadzenia interesu, a kino upaństwowiono i przekazano Filmowi Polskiemu. Dopiero w latach 90. kino wróciło w prawowite ręce właścicieli.

 

- Mury kina zawsze należały do mojej rodziny – mówi Ewa Brzezińska – Dłóciok, obecna właścicielka kina Patria, a zarazem wnuczka pana Jasiulka.

 

 

Historia i tradycja rodzinna to jedno, ale utrzymanie ambitnego kina - to nie taka prosta sprawa. Tu nie można liczyć na łatwy i szybki zysk, w tym roku pojawił się jeszcze jeden problem.

 

- Kino nie ma dochodów, w zasadzie koszty pokrywają się z przychodami – wychodzimy na zero.A tu okazuje się, że Patrię trzeba unowocześnić, aby mogła dalej funkcjonować. Kino do tej pory radziło sobie samo, ale nie jest w stanie przeprowadzić żadnych większych inwestycji – mówi Ewa Brzezińska – Dłóciok.

 

Z pomocą przyszedł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

- W cyfryzacji kina pomaga nam PISF, który dofinasowuje zakup sprzętu w 50%. Na drugie 100 tysięcy złotych muszę wziąć kredyt i będę musiała to jakoś spłacić. Poza tym czeka mnie jeszcze dostosowanie nowoczesnego sprzętu do naszej kabiny. Po przeliczeniu jakie to są wartości brutto – to muszę przyznać, że bardzo obawiam się tego, ale nie mam wyjścia – chcę ratować to kino i mam nadzieję, że mi się to uda - dodaje właścicielka kina Patria.

 

 

Od 2001 roku Patria jest kinem studyjnym. Charakteryzuje się ambitnym repertuarem filmowym, co roku przyciąga swoją ofertą kolejnych wielbicieli X muzy. Kino prowadzi Akademię Filmową, dzięki której młodzież ma okazję pogłębić wiedzy z zakresu filmoznawstwa. Zainteresowani sztuką filmową mogą wziąć udział w cyklicznie organizowanym Dyskusyjnym Klubie Filmowym.

 

- Ważne jest, że charakter kina się nie zmieni – dalej będziemy stawiać na filmy mądre i ambitne, ale będą też filmy mniej wyszukane. Tak, żeby każdy chciał do nas przyjść. To, co ważne będziemy mieć szybciej wszystkie filmy dla dzieci, bo na razie w zasadzie ich nie było. Nie mieliśmy od lutego dostępu do kopii cyfrowych – tłumaczy Ewa Brzezińska – Dłóciok.

 

 


Komentarze