Nowi w rzemiośle
09-11-2015, 10:11 admin
77 osób z 42 zakładów zostało dziś pasowanych na uczniów Rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Zaprzysiężona młodzież będzie uczyła się w trzynastu różnych zawodach. Oprócz najbardziej popularnych profesji, takich jak fryzjer czy mechanik, uczniowie wybrali również takie zawody jak wędliniarz czy piekarz. – Życzę Wam, byście garściami czerpali z doświadczenia swoich mistrzów – podkreślał Grzegorz Skudlik, starszy rudzkiego Cechu.
Młodzi adepci rzemiosła to w większości uczniowie rudzkich szkół, tj. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (38 osób), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 (20 osób), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 (4 osoby) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 (4 osoby). Wśród nowych uczniów Cechu znalazły się także osoby uczęszczające do szkół w Chorzowie, Świętochłowicach i Zabrzu (11 osób).
- Bieżący rok poświęcony został szkolnictwu zawodowemu. Modne stało się stwierdzenie, że chcemy mieć dualny system szkolenia – mówił Grzegorz Skudlik. – System ten w Rudzie Śląskiej funkcjonuje od dawna. Robimy to, bo wiemy, że dopiero praktyczna nauka zawodu może przynieść pożądane efekty – dodał.
Pasowani uczniowie przygotowywani są do pracy w 13 różnych zawodach. Najwięcej osób, bo aż 23 wybrało zawód fryzjera. Dużą popularnością cieszą się również profesje: lakiernik (10), mechanik pojazdów samochodowych (9), cukiernik (8), czy monter zabudowy i robót wykończeniowych (7). Pozostałe zawody to stolarz (6), fotograf (3), kucharz (3), blacharz samochodowy (2), elektromechanik (2), monter sieci i urządzeń sanitarnych (2), wędliniarz (1) oraz piekarz (1).
Szymon Śliwiński z ZSP nr 4 postanowił być elektromechanikiem, bo - jak sam przyznaje – jest to zawód z przyszłością. – Wszystko idzie w elektronikę. To się nie zmieni, więc myślę, że wybrałem dobrze – tłumaczył młody adept. Wiktoria Szukalska zdecydowała się natomiast na fryzjerstwo. – Na zawód fryzjerki zdecydowałam się ze względu na bliskość szkoły. Chciałabym mieć ukończony zawód. Fajnie byłoby załapać się później do zakładu, w którym odbywam praktyki – mówiła uczennica ZSP nr 1.
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej sprawuje nadzór nad szkoleniem zawodowym, praktycznym aspektem nauki rzemiosła, kontroluje wszystkie uprawnienia, np. pedagogiczne czy mistrzowskie, organizuje także różnorodne wydarzenia. Uczeń, który napotyka problemy podczas odbywania praktyki, może zwrócić się do cechu o pomoc. W roku szkolnym 2014/2015 do nauki zawodu przyjęto 98 uczniów w 18 specjalnościach.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze