Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowe wiaty, nowe problemy?

01-03-2018, 09:17 Joanna Oreł

W 2017 roku przy ulicach naszego miasta wybudowano dziewięć, nowych wiat przystankowych. Na tym jednak nie koniec, bo w tym roku pojawią się kolejne. Ale równocześnie pojawiają się także pytania ze strony mieszkańców. Dotyczą one tego, że zdaniem niektórych pasażerów nowe wiaty nie osłaniają przed wiatrem, a przebudowa części z nich nie została prawidłowo zakończona.

– Chodzi o wiatę przystankową przy Aquadromie w Halembie, gdzie po remoncie zostawiono zapadnięty chodnik. Prawdopodobnie samochód, którym przewożono sprzęt, zapadł się i tak już zostawiono tę kostkę – zgłosił jeden z mieszkańców.

Z informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta wynika, że problem ten został już rozwiązany. – Sprawa uporządkowania kostki w rejonie nowej wiaty przystankowej w Halembie została już zakończona, a opóźnienie wyniknęło z faktu, że miejsce to już przed wymianą posiadało braki w kostce, a zlecenie wymiany wiat nie uwzględniało jej uzupełnienia – zapewnia Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Wśród mieszkańców nie brakuje jednak głosów, że problemem jest sama konstrukcja nowych wiat. Według części z nich – są one wprawdzie nowoczesne, ale niezbyt funkcjonalne. – Stare wiaty lepiej chroniły od wiatru, a te są tak nachylone, że przy silniejszym wietrze czy deszczu, mniej osób może się schronić – tłumaczy pan Andrzej, mieszkaniec Nowego Bytomia. – Wiaty, pomimo indywidualnego charakteru, nie odbiegają od innych typowych rozwiązań stosowanych dla tego rodzaju obiektów w innych miastach czy krajach – odpowiada z kolei Piotr Janik. – Warto przy tym zaznaczyć, że wiaty powinny mieć stosunkowo niewielkie wymiary z uwagi na ich lokalizację głównie w pasach drogowych, na chodnikach gdzie ilość miejsca jest znacznie ograniczona. Natomiast nowe obiekty posiadają pełne przegrody z trzech stron osłaniające pasażerów przed wiatrem – dodaje.

Dodajmy, że ogółem w ubiegłym roku miasto wymieniło osiem wiat czterosegmentowych i wybudowało jedną mniejszą przy ul. Górnośląskiej (ogółem dla ujednolicenia zaprojektowano jeden typ wiaty w wariantach 2-, 3- i 4-segmentowych). Dotychczasowa wymiana kosztowała ok. 300 tys. zł.

W ubiegłym roku nowe wiaty pojawiły się na przystankach: Nowy Bytom-Urząd Miasta przy ul. Niedurnego (kierunek Wirek), Ruda Południowa przy ul. Zabrzańskiej (kierunek Zabrze), Ruda Południowa przy ul. Wolności (kierunek Godula), Godula-Plac Niepodległości (kierunek Bytom), Halemba-Park Wodny przy ul. Kłodnickiej (w obu kierunkach), Bykowina-Grzegorzka przy ul. Górnośląskiej oraz Kochłowice-Rynek przy ul. Oświęcimskiej (kierunek Katowice). Wkrótce mają się pojawić kolejne, nowe wiaty. – W tym roku w budżecie miasta przewidziano taką samą wysokość nakładów, wobec czego należy spodziewać się realizacji wymiany kolejnych 8-9 wiat – zapowiada Janik.


Komentarze


17-03-2018, 11:28
300 tysięcy złotych? napisał(a):

Za trochę stali i szkła?