Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowe pracownie służą rudzkim uczniom

08-03-2018, 15:18 Agnieszka Lewko

Rudzcy uczniowie mogą cieszyć się z nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. W środę (7.03) w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski odbyło się uroczyste otwarcie studia nagrań wraz z pracownią. Projekt adaptacji i wyposażenia pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych wraz ze studiem nagrań z reżyserią dźwięku kosztował 444 tys. zł i pozwoli młodzieży kształcić się w zawodzie technik realizacji nagrań i nagłośnień.  Nowe pracownie w ZSP nr 4 to nie jedyne inwestycje  w rudzkich szkołach zawodowych. Zmodernizowane zostały również 3 pracownie do praktycznej nauki zawodu w branży elektrycznej, gastronomicznej i fryzjerskiej w CKPiDZ. Warto dodać, że na projekty inwestycyjne i szkoleniowe w szkołach zawodowych w Rudzie Śląskiej pozyskały ponad 3 mln zł, a kolejny milion dołożony został z budżetu miasta.

- Ta pracownia jest naprawdę piękna i mam nadzieję, że będzie dobrze służyć uczniom tej szkoły, a za rok postaramy się, żeby przy szkole powstała także sala gimnastyczna. Dodam też, że nasze szkoły są jednymi z najlepiej wyposażonych szkół na Śląsku, a to dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi, którym zależy na rozwoju naszego miasta - zaznaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. -  Stawiamy przede wszystkim na dzieci i młodzież. Cieszę się, że powstają nowe kierunki kształcenia, a my możemy zaopatrzyć uczniów w potrzebny sprzęt i zaplecze. Staramy się, by rudzkie technika i szkoły branżowe były dobrze wyposażone. To przyciąga do nich młodzież, która chce uczyć się w dobrych warunkach.  - dodała.

Podczas uroczystości otwarcia sali można było zapoznać się z historia powstania kierunku technik realizacji  nagrań i nagłośnień, a uczniowie, którzy uczą się na tym kierunku otrzymali  dokumenty Europass Mobilność wraz z certyfikatami ECVET za udział w projekcie stażowym Europejska Realizacja Nagrań i Nagłośnień. Można było także zwiedzić pracownię i studio, zobaczyć i symulację pracy ze sprzętem, prezentację nagrań i miksów oraz posłuchać  występu młodzieży.

- Kiedy rozwiązaliśmy stronę formalną dotyczącą powstania nowego kierunku w naszej szkole, pojawiły się pytania, czy mamy do tego odpowiednio przystosowane sale i sprzęt. W pierwszym roku przyszło do nas zaledwie kilka osób, jednak w kolejnym roku nawiązaliśmy kontakt z Zespołem Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej i uczniowie tej szkoły licznie zasilili nasze szeregi - podkreślił Jarosław Jabłoński, nauczyciel w ZSP nr 4.

Pozyskane dofinansowanie dotyczy czterech projektów. Dwa z nich - „Absolwent z atrakcyjnym zawodem” oraz „Program aktywizacji zawodowej dla realizatora nagrań i nagłośnień” – to tzw. projekty miękkie, czyli dotyczące szkoleń. Ich koszt wyniesie ok. 1,5 mln zł. Z kolei realizacja dwóch projektów inwestycyjnych powinna zamknąć się w kwocie ok. 2,8 mln zł. Co więcej, projekt adaptacji i wyposażenia pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych wraz ze studiem nagrań z reżyserią dźwięku kosztował 444 tys. zł, z czego 270 tys. zł pochodzić będzie z dofinansowania. Jego wykonanie stworzyło warunki do nauki zawodu technik realizacji nagrań i nagłośnień dla 25 uczniów.

Z kolei na program aktywizacji zawodowej dla realizatora nagrań i nagłośnień w ZSP nr 4 miasto otrzymało ponad 320 tys. zł. W ramach tego projektu realizowane jest doradztwo edukacyjno – zawodowe, staże zawodowe oraz kursy certyfikowane dla wychowanków. Wkład własny na realizację projektu wyniósł niecałe 19 tys. zł. Inwestycje zostały w części przeprowadzone również w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej. Całkowita wartość tych inwestycji wyniesie blisko 2,3 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodzi ze środków zewnętrznych. Nowe inwestycje również otworzą możliwości odbycia staży i praktyk zawodowych oraz kursów certyfikowanych dla uczniów CKPiDZ. Na to pozyskanych zostało 1,2 mln zł, a miasto wniesie około 62 tysięcy zł. 


Komentarze