Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowe pomniki przyrody

22-05-2012, 17:48 Robert Dłucik

Okazały, liczący blisko 200 lat klon pospolity stoi na skwerze przy Domu Kultury w Bielszowicach. Dziś pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z jego wartości. Już niedługo nie będzie zwykłym drzewem lecz zyska status pomnika przyrody. Podobnie jak cztery inne rudzkie drzewa.

 W Rudzie Śląskiej mamy obecnie sześć pomników przyrody: pięć drzew oraz głaz narzutowy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Wolności i Kościelnej. Jednym z warunków nadania okazowi statusu pomnika przyrody – oprócz wartości historycznej i edukacyjnej rzecz jasna – jest uchwała Rady Miasta. Dlatego też 20 maja radni Komisji Ochrony Środowiska wybrali się na rekonesans po mieście, by poznać drzewa proponowane przez Urząd Miasta do zaszczytnego miana. Oprócz klonu w Bielszowicach są to: dąb przy ulicy Licealnej w Wirku, miłorząb chiński na ulicy Matejki w Rudzie oraz dąb i grab w rejonie ruin domu Karola Goduli przy ulicy Bujoczka. Wszystkie te drzewa liczą od 140 do ponad 190 lat.

 Pomnik przyrody to nie tylko tabliczka informacyjna ustawiona przed drzewem. Takiego okazu nie wolno dowolnie przycinać, ani też wykonywać prac ziemnych wokół niego. Radni Komisji pozytywnie zaopiniowali wszystkie propozycje.

 Pięć drzew oficjalnie zyska status pomników przyrody po wakacjach.


Komentarze