Nowe mieszkania komunalne w mieście
05-01-2017, 14:56 Joanna Oreł
Miasto przymierza się do budowy mieszkań u zbiegu ulic Stromej i Bytomskiej. Inwestycja miała być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak nie udało się znaleźć partnera. Czy to oznacza, że projekt trafi do szuflady? Rozmawiamy o tym z wiceprezydentem miasta, Michałem Pierończykiem.
– Jeżeli nie uda się znaleźć inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, miasto zamierza samodzielnie budować mieszkania we wspomnianym miejscu?
– Powiększenie liczby lokali komunalnych poprzez budowę nowych mieszkań to jedno z podstawowych celów prowadzonej w tej kadencji polityki mieszkaniowej. Prognozujemy, że w najbliższych 2-3 latach poprzez inwestycje na nieruchomościach przy ul. Bytomskiej – Stromej oraz ul. Lisiej powstanie łącznie prawie sto nowych lokali komunalnych. Mieszkania te będą przeznaczone dla osób oczekujących na liście lub chcących dokonać zamiany z innego lokalu komunalnego. Trzeba jednak przypomnieć, że planowaliśmy budowę stu mieszkań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W jego ramach inwestor prywatny miał na gruntach miasta wybudować z wyłożonych przez siebie środków lokale mieszkalne i zarządzać nimi przez 15 lat. Po tym czasie i po całkowitej spłacie inwestora prywatnego, miasto miało przejąć budynki a następnie przekwalifikować lokale na mieszkania komunalne. W tym celu od października 2015 roku do lipca 2016 roku prowadziliśmy negocjacje zmierzające do wyłonienia partnera prywatnego, niemniej żaden z potencjalnych partnerów nie złożył oferty i tym samym postępowanie zostało zakończone.
– Co dalej wobec tego?
– Nie chcąc zaprzepaścić wypracowanych w ramach tego postępowania dokumentów i założeń, w tym projektów, koncepcji, warunków zabudowy, zdecydowaliśmy, że staną się one podstawą do podjęcia budowy 50 nowych lokali komunalnych przy ul. Bytomskiej – Stromej w Orzegowie. Rozpoczęliśmy postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na zaprojektowanie i wybudowanie budynku z 50 lokalami komunalnymi o powierzchni ok. 45 m kw. każde. Termin realizacji wraz z zaprojektowaniem i uzyskaniem pozwolenia na budowę szacujemy na lata 2017 – 2018. Podkreślić należy, że lokalizacja tej inwestycji w pobliżu znakomicie funkcjonującego ośrodka sportowego „Burloch” jest jej dodatkowym atutem. Nie należy też zapominać o drugiej lokalizacji wskazywanej w ramach PPP – ul. Bankowej w Rudzie, gdzie planujemy zlecić wykonanie dokumentacji wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę kolejnych 50 lokali. Stworzy to możliwość wykorzystania jednej z możliwości, które mają pojawić się po wdrożeniu rządowego Narodowego Programu Mieszkalnictwa, w tym programu „Mieszkanie +”. Zaznaczam w tym miejscu, że nie chodzi o podarowanie tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, ale przygotowanie się do złożenia stosownego wniosku o dofinansowanie. Wychodzimy bowiem z założenia, że rozwój miasta poprzez budownictwo mieszkaniowe, aby był zrównoważony i efektywny winien być finansowany nie tylko z budżetu miasta, ale także źródeł zewnętrznych.
– Jednym z niedawnych pomysłów miasta w tym zakresie jest także współpraca z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej, które funkcjonuje również jako Towarzystwo Budownictwa Społecznego...
– Rzeczywiście trzeba zauważyć, że przekształcenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. w TBS umożliwi budowę mieszkań komunalnych we współpracy z miastem, co ważne jest przy pozyskaniu dofi nansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt zakłada zabudowę szeregową, dwui trzykondygnacyjną wraz z placem zabaw oraz terenem ogólnodostępnym z zielenią wysoką i niską. Każde mieszkanie będzie wyposażone w balkon, a do mieszkań zlokalizowanych na parterze przewidziane są ogródki. Dodam, że we wrześniu złożyliśmy za pośrednictwem MPGM-u wniosek o dofi nansowanie w 45 proc. wartości inwestycji, która ma być realizowana od drugiego kwartału 2017. Podkreślić należy, że powyższe działania mają przynieść w perspektywie 2-3 lat ponad 280 nowych lokali mieszkalnych, w tym mieszkań komunalnych oraz różnych lokali w TBS-ach, od tych na wynajem bądź do wykupu, aż po lokale w zabudowie szeregowej i jednorodzinnej. Tym samym staramy się nie tylko odpowiedzieć na zgłaszane potrzeby mieszkańców, ale także przyciągnąć do Rudy Śląskiej osoby spoza miasta.
Komentarze