Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowe bilety i bezpłatne przejazdy

23-11-2017, 12:46 Joanna Oreł

Członkowie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w skład której wchodzi również Ruda Śląska, podjęli decyzję o przekształceniu KZK GOP oraz wprowadzeniu nowej taryfy biletowej. Co ważne – w przyszłym roku zostaną wprowadzone także bezpłatne przejazdy dla dzieci do 16. roku życia, o co wnioskowały właśnie władze Rudy Śląskiej.

Zapowiadane od kilku tygodni zmiany w komunikacji publicznej w ramach metropolii, stały się faktem. Od początku przyszłego roku ma funkcjonować wspólna taryfa biletowa dla pasażerów autobusów, tramwajów i trolejbusów w ramach związku metropolitalnego. Ujednolicone zostaną ceny biletów jednorazowy i przyjęta zostanie taryfa czasowa (obecnie obowiązuje taryfa odległościowa – zarówno w przypadku biletów elektronicznych, jak i czasowych). I tak: bilety papierowe jednorazowe na 20 min. (obecnie 15 min.) będą kosztowały 3,2 zł (normalny) i 1,6 zł (ulgowy); bilety papierowe na 40 min. (obecnie 30 min.) – cena 3,8 zł (normalny), 1,9 zł (ulgowy); bilety papierowe na 90 min. (obecnie 60 min.) – cena 4,8 zł (normalny), 2,4 zł (ulgowy). Wersja biletów tych w wersji elektronicznej będzie tańsza od 10 do 40 gr, a nowy system ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Co ważne – bilety te ważne będą zarówno na liniach autobusowych, tramwajowych, jak i również trolejbusowych (które np. kursują po Tychach).

Zmienią się również ceny biletów okresowych – i tu z różnym efektem dla pasażerów. – Ceny biletów jednorazowych pozostaną na dotychczasowym poziomie, ceny biletów okresowych w większości przypadków stanieją lub pozostaną na dotychczasowym poziomie. Istnieje stosunkowo niewielka grupa pasażerów, korzystających z biletów okresowych, którzy będą musieli ponieść nieco większe koszty, zyskując możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu zbiorowego (autobusy, tramwaje i trolejbusy) po terenie całej metropolii. Przewidywany koszt tych zmian to 3 mln 200 tys. zł – informuje Rafał Kurowski, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Bilety jednorazowe w nowej formie zostaną wprowadzone 1 stycznia 2018 r., a okresowe – od kwietnia 2018 r. Kolejną zmianą jest połączenie KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP w Tarnowskich Górach (obecnie funkcjonują one w ramach odrębnych taryf). W przyszłym roku do tych trzech organizatorów transportu ma dołączyć Zarząd Transportu Metropolitalnego, który w 2019 roku ma przejąć całościowo rolę jednostki organizacyjnej komunikacji publicznej w obrębie 41 miast w ramach metropolii.

Uchwalony przez zarząd metropolii projekt zakłada również wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. bezpłatnych przejazdów dla wszystkich dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do 16. roku życia. I jest w tym nie mała zasługa Rudy Śląskiej, której prezydent Grażyna Dziedzic właśnie wystąpiła z takim wnioskiem nie tylko dla naszego miasta, ale dla miast całej metropolii. – W kampanii wyborczej obiecałam bezpłatną komunikację i z tej deklaracji nigdy się nie wycofałam, choć ciągle było „pod górkę”. Nie dałam jednak za wygraną. Na mój wniosek zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydowało się wprowadzić bezpłatną komunikację dla uczniów podstawówek i gimnazjów na terenie całego związku. Ma ona zacząć funkcjonować już od 1 stycznia. W tej sprawie nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa. Będę walczyć dalej – zapowiada Grażyna Dziedzic.

Jeżeli chodzi o kryteria, jakie będą uprawniały do bezpłatnych przejazdów dla dzieci, to miejsce zamieszkania na terenie gmin wchodzących w skład Metropolii oraz zarejestrowanie zniżki (100 proc.) na karcie ŚKUP. Przewidywany koszt projektu to 9 mln zł. Być może w całości zostanie on pokryty z budżetu metropolii.


Komentarze


24-11-2017, 17:15
paszeko napisał(a):

mialo byc za darmo w rudzie slaskiej!do dupy dziedzic jest!!!!!