Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowa kadencja, nowy przewodniczący

02-01-2020, 12:59 Joanna Oreł

Dominik Kołodziej został wybrany nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta. To jego kolejna kadencja w łamach MRM i jak sam podkreśla - “przygoda”, która niesie ze sobą mnóstwo doświadczeń. Podczas najbliższych dwóch lat młodzieżowi radni zamierzają pracować nad organizacją kolejnej edycji konkursu “O Rudzki Mikrofon”, debaty oksfordzkiej oraz Festiwalu Polsko-Irlandzkiego, a przede wszystkim - chcą zajmować się opiniowaniem projektów uchwał Rady MIasta, które dotyczyć będą młodzieży.

- Jak to się stało, że zostałeś radnym Młodzieżowej Rady Miasta?
- O inicjatywie tej dowiedziałem się od koleżanki z III Liceum Ogólnokształcącego, Marianny Strzei. Zaproponowała mi, żebym kandydował, ponieważ nie zamierzała już startować w kolejnych wyborach. Uczniowie mojej szkoły zaufali mi i dostałem się do Młodzieżowej Rady Miasta. W trakcie pierwszej sesji MRM zaufali mi także nowo wybrani radni. Tym samym udało mi się zostać członkiem prezydium. Z kolei w połowie poprzedniej kadencji zwolniło się stanowisko wiceprzewodniczącego rady i także udało mi się uzyskać zaufanie radnych. Równocześnie postanowiłem kandydować do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, który zrzesza młodzieżowych radnych z całego regionu i w ramach którego opiniuje się różnego rodzaju akty prawne. Te wszystkie doświadczenia sprawiły, że postanowiłem dalej kroczyć tą ścieżką i w tej kadencji radni wybrali mnie na przewodniczącego rudzkiej Młodzieżowej Rady Miasta. Dzięki temu mogę dalej poznawać tajniki działania w samorządzie. Jest to tym bardziej cenne, że wiele osób pyta mnie, jak taka rada funkcjonuje. A funkcjonuje bardzo dobrze, bo wiemy, że radni Rady Miasta, urzędnicy i prezydent oraz wiceprezydenci wsłuchują się w nasz głos.

- A jak wygląda współpraca pomiędzy samymi radnymi?
- Już pierwsza kadencja nauczyła mnie z jednej strony pewności siebie, a z drugiej - pokory, bo to niezbędne, by umieć działać w grupie. Jesteśmy osobami z różnych szkół, środowisk i na różnym poziomie edukacji, więc konieczne jest zrozumienie, że każdy ma różne poglądy i pomysły. Trzeba wysłuchać drugiego człowieka, żeby wypracować wspólne porozumienie. To było zresztą niezbędne, jeżeli chodzi o ostatnią kadencję. Po pierwsze było nas ok. 40 osób, a teraz jest 29. Dodatkowo była między nami duża rozpiętość wiekowa, ale to w żaden sposób nie przeszkadzało w organizacji, czy prowadzeniu dyskusji. Staraliśmy się i nadal staramy na każdym kroku rozmawiać i w ten sposób udało się zrealizować sporo inicjatyw.

- Jakie będą kolejne z nich?
- Sztandarowym już wydarzeniem jest konkurs “O Rudzki Mikrofon”, który w ubiegłym roku odbył się po raz piąty i który cieszył się bardzo dużą popularnością. Wydarzeniem tym interesują się nie tylko młodzi ludzie, ale osoby w różnym wieku, a Miejskie Centrum Kultury, gdzie odbył się finał konkursu, wypełnione było po brzegi publicznością. Kolejnym wydarzeniem, do którego przymierzaliśmy się już w trakcie ubiegłej kadencji, jest turniej debat szkół średnich. Trzecim filarem naszej działalności będzie niezmiennie od trzech lat współpraca w ramach Festiwalu Polsko-Irlandzkiego, w organizację którego bardzo chętnie włączają się nasi radni.

- A co dla Ciebie, jako przewodniczącego, będzie priorytetem?
- Podobnie jak Wiktoria Pierończyka, przewodnicząca ubiegłej kadencji, będę starał się dbać o dużą frekwencję podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta. Kolejną sprawą jest skupienie się na tym, do czego tak naprawdę Młodzieżowa Rada Miasta została powołana, czyli opiniowaniu i doradzaniu Radzie Miasta. Chcemy zabierać głos w sprawach, które dotyczą młodzieży. Dlatego też planujemy zwoływać posiedzenia Młodzieżowej Rady Miasta przed sesją Rady Miasta, żeby opiniować dotyczące naszej społeczności projekty. Jesteśmy właśnie po to, aby dorośli mieli świadomość tego, że nie są nam obojętne sprawy, które dzieją się wokół nas i chcemy na nie mieć wpływ.


Komentarze


08-01-2020, 20:51
Rudzianin napisał(a):

Panie Dominiku w młodzieży przyszłość. Trzymam kciuki za całą Młodzieżową Radę Miasta. Powodzenia