Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nietypowe zakończenie roku szkolnego

26-06-2020, 12:45 admin

Około 19 tysięcy rudzkich uczniów i przedszkolaków oraz przeszło 2600 nauczycieli i 1400 pracowników niepedagogicznych zakończyło w piątek (26.06) trudny i jedyny w swoim rodzaju rok szkolny. Przed nimi wakacje, które pozwolą zregenerować siły i doładować akumulatory przed nowym rokiem.

– Miniony rok szkolny był bardzo ciężkim czasem dla nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców. Przed osobami związanymi zawodowo z kształceniem dzieci i młodzieży zostały postawione nowe zadania. Mimo tego nie zabrakło im zapału do pracy, zaangażowania, pasji i wiary w misję, którą wypełniają. Dlatego dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty za to, że w wypełnianie swoich obowiązków wkładają ogromne serce i są oparciem dla uczniów – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Z kolei uczniom dziękuję za rok ciężkiej pracy i nauki. Życzę im zasłużonego odpoczynku oraz regeneracji sił. Mam nadzieję, że we wrześniu będą mogli wrócić z nową energią do swych szkół oraz nauczania w tradycyjnej formie – dodaje.

W roku szkolnym 2019/2020 w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 76 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych, do których uczęszczało 18648 uczniów. Do 29 rudzkich przedszkoli publicznych uczęszczało 4396 dzieci, a do 6 przedszkoli niepublicznych 391 dzieci. Natomiast w 30 szkołach podstawowych (w tym jednej dla dorosłych) uczyło się w sumie 10454 uczniów, a kolei do jednej niepublicznej szkoły podstawowej – szkoły mistrzostwa sportowego uczęszczało w sumie 130 uczniów.

Poza podstawówkami w mieście funkcjonowały 4 licea ogólnokształcące oraz jedno dla dorosłych, w których łącznie uczyło się 1581 osób, zaś w siedmiu szkołach branżowych - 656 uczniów, w sześciu technikach 1840 osób, natomiast w szkole policealnej – 15. W rudzkich szkołach funkcjonowały także oddziały specjalne (391 uczniów) oraz oddziały integracyjne (638 uczniów). W mieście prowadzone było również kształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia, gdzie łącznie uczyło się 359 uczniów. - Dziękuję wszystkim za ten rok, za to, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie podeszli do swoich obowiązków sumiennie i z pasją. Nauczanie na odległość było ważnym testem, który wszyscy zdali wzorowo. Życzę, by nadchodzące wakacje były wypełnione promieniami słońca i pomogły zebrać siły na kolejny rok szkolny – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, odpowiedzialna za resort oświaty.

W związku z tym, że epidemia wciąż jeszcze trwa, w tym roku nie odbywały się uroczyste akademie związane z zakończeniem roku szkolnego. - Każdy z dyrektorów placówek oświatowych, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, podejmuje decyzję co do formy odbierania świadectw - mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. - Może wskazać odbiór w trybie indywidualnym lub wyznaczyć konkretną godzinę dla danej klasy czy grupy uczniów. Świadectwa będzie można również odebrać w innym terminie w sekretariacie szkoły - dodaje.


Komentarze