Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowe samochody dla niepełnosprawnych

30-05-2018, 08:51 Agnieszka Lewko

Pięć nowych pojazdów w tym jeden autobus i cztery mikrobusy za prawie 950 tysięcy złotych trafiło do rudzkich ośrodków, które wspomagają osoby niepełnosprawne. Samochody te mają pomóc w funkcjonowaniu osób, dla których samodzielne poruszenie się stanowi problem. Oficjalne przekazanie pojazdów odbyło się we wtorek (29.05) podczas zakończenia Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

– W zeszłym roku osoby niepełnosprawne otrzymały cztery samochody, a w tym roku jest ich pięć. Mam nadzieję, że na tym nie koniec. Ośrodki zajmujące się niepełnosprawnymi w naszym mieście bardzo dobrze funkcjonują i należy im się wsparcie, chociażby w postaci pojazdów do transportu – zaznaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Samochody, które zostały przekazane czterem ośrodkom, ułatwią ich funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Ośrodki te nie tylko opiekują się osobami niepełnosprawnymi, ale też prowadzą dla nich zajęcia artystyczne, rozwijają pasje oraz organizują wyjazdy o charakterze kulturalnym. Dzięki temu osoby niepełnosprawne są naturalną częścią społeczeństwa, a likwidowanie barier komunikacyjnych to podstawa realizacji tych założeń – dodał Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Nowe pojazdy trafiły do czterech ośrodków. Są to Dom Pomocy Społecznej „Senior”, Dom Pomocy Społecznej Ośrodka „Święta Elżbieta”, Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, a także Dom Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy, które działają w ramach Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” Caritas Archidiecezji Katowickiej. Podopieczni tego ostatniego otrzymali dziewięcioosobowy mikrobus, który ma służyć podopiecznym DPS-u oraz autobus, który wesprze działalność ŚDS. – Z rehabilitacji Środowiskowego Domu Samopomocy korzysta ponad 40 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi oraz dysfunkcją ruchową. Są to mieszkańcy całej Rudy Śląskiej, dlatego istniała pilna potrzeba zorganizowania dla nich transportu, który pozwoliłby bezpiecznie i bez zakłóceń dotrzeć na rehabilitację – tłumaczył Dariusz Sitko, dyrektor Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa.

Łącznie zakup pięciu samochodów kosztował 950 tysięcy złotych, z czego 340 tysięcy zł z budżetu miasta. Do zakupu pojazdów dołożył się także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Nowy samochód dostosowany do przewozu niepełnosprawnych znacząco poprawi jakość życia i ułatwi integrację społeczną mieszkańców domu. Autobus, który był użytkowany do tej pory, został zakupiony w 2005 roku i eksploatowany jest niemal codziennie. Od jakiegoś czasu ulegał awariom, co spowodowało, że wiele razy trzeba było zrezygnować z zaplanowanych konsultacji lekarskich lub przesuwać terminy. Nowy mikrobus usprawni teraz wyjazdy do poradni na terenie całego województwa – podkreśliła Jolanta Kaczmarczyk-Całek, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Senior”.

 


Komentarze