Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Niebezpieczne przejście

14-08-2019, 09:02 Arkadiusz Wieczorek

W sprawie przejścia dla pieszych przy ul. 1 Maja napisała do nas Czytelniczka z Czarnego Lasu. Jest to zresztą kolejne zgłoszenie w tej sprawie. – To bardzo niebezpieczne przejście. Tylko w minionym miesiącu doszło tu do dwóch potrąceń pieszych na pasach. Czy musi dojść do tragedii, żeby ktoś się tym zajął? – pyta pani Alina.

Chodzi o przejście dla pieszych w pobliżu sklepu Żabka. W lipcu doszło w tym miejscu do potrącenia dwóch osób przez kierowcę samochodu osobowego i motocyklistę. Urząd Miasta podjął już działania w tej sprawie i póki co ma zostać poprawione oznaczenie pasów. – Wskazane przejście dla pieszych wyposażone zostanie w dodatkowe lampy ostrzegawcze przy znakach D-6 oraz punktowe elementy świetlne na liniach warunkowego zatrzymania (elementy odblaskowe widoczne na jezdni – przyp. red.) – zapowiada Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Dodatkowo przy przejściu dla pieszych zostanie umieszczone pulsujące pomarańczowe światło, co powinno zwiększyć jego widoczność. W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych swoje działania realizuje także rudzka policja. W ramach akcji „Bezpieczny Pieszy” prowadzone są kontrole odnośnie tego, czy piesi przestrzegają zasad ruchu drogowego. – Priorytetem jest ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zwracana jest uwaga pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od nich samych. Ponadto mundurowi propagują używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych – informuje rudzka policja. 


Komentarze


16-08-2019, 20:39
Marek napisał(a):

Modne ostatnio hasło: "ile jeszcze osób musi zginąć" :D

16-08-2019, 12:15
zuzio napisał(a):

W kwestii "Bezpieczny Pieszy" odnośnie przejścia dla pieszych na ul. L. Tunkla przy Parafii Trójcy Przenajświętszej. Niektóre osoby wchodzą bezpośrednio bez zastanowienia i zatrzymania od strony Mini Marketu na przejście - na wysepkę (trójkąt). Dla kierowcy są niewidoczni, zasłonięci rogiem domu do czasu podejścia do przejścia i z rozmachu wchodzą bezpośrednio pod nadjeżdżające samochody. Barierki są lecz umożliwiają na proste wejście na drogę. Jedna barierka i przesunięcie przejścia o 1 metr w kierunku Kościoła tej Parafii pozwali odpowiednio wcześniej dostrzec pieszego kierującego się na przejście. Może da się to niskim nakładem wykonać i będzie bezpiecznie.