Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Nie żyje Andrzej Stania – prezydent Rudy Śląskiej w latach 2000-2010

19-11-2024, 14:18 UM, WT

15 listopada zmarł Andrzej Stania – prezydent Rudy Śląskiej w latach 2000-2010, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska oraz radny. 6 czerwca 2024 roku został  uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.

Andrzej Stania urodził się  3 lutego 1948 roku w Rudzie Śląskiej i przez całe życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe, był związany ze swoim rodzinnym miastem. Od zakończenia studiów inżynieryjnych do emerytury pracował na kopalni w Bielszowicach, przechodząc kolejne szczeble kariery, aż do stanowiska głównego inżyniera ds. BHP.

Pod koniec lat 90-tych zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Od 11 października 1998 roku zasiadał w Radzie Miasta Ruda Śląska III kadencji, od 17 kwietnia 2000 roku jako jej przewodniczący. 24 listopada 2000 roku został powołany przez radnych na urząd prezydenta miasta, który sprawował przez dwa lata. 10 listopada 2002 roku wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na prezydenta miasta, reprezentując Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej RP i pokonując siedmiu kontrkandydatów.

Początek XXI wieku pod prezydenturą Andrzeja Stani to dla Rudy Śląskiej czas rozwoju, ale też wielkich wyzwań gospodarczych wynikających z przemian w przemyśle górniczo-hutniczym. Znakomicie rozwijała się rudzka oświata. Utworzono trzy zespoły szkół ogólnokształcących oraz trzy zespoły szkół specjalnych. W 2001 roku powstało Centrum Kształcenia Praktycznego, a w 2002 roku Centrum Kształcenia Ustawicznego. Przeprowadzono reformę służby zdrowia. W miejsce Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego utworzono 15 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wiele uwagi poświęcono osobom z niepełnosprawnościami, m.in. przyjęto program działań na rzecz takich osób „Miasto przyjazne niepełnosprawnym”. Stworzono także Plan Rozwoju Lokalnego Miasta, który określał kierunki rozwoju polityki regionalnej, również tej współfinansowanej ze środków unijnych.

Jako człowiek wywodzący się z górnictwa, mocno związany z jego spuścizną i tradycją, Andrzej Stania z jednej strony pracował na rzecz ratowania rudzkiego przemysłu węglowego i związanych z nim tysięcy miejsc pracy, z drugiej rozpoczął proces zagospodarowywania wolnych obiektów i obszarów zdegradowanych. Najlepszym przykładem takich działań było powołanie we współpracy ze Świętochłowicami Śląskiego Parku Przemysłowego.

Andrzej Stania był prezydentem, który wprowadził Rudę Śląską do Unii Europejskiej. To historyczne wydarzenie otworzyło przed samorządami nowe możliwości pozyskiwania funduszy, w czym Ruda Śląska przodowała. Za jego prezydentury pozyskano blisko 180 mln złotych, co wówczas było olbrzymią kwotą. Największą ówczesną inwestycją realizowaną ze środków unijnych była przebudowa niemal całej kanalizacji miejskiej oraz budowa nowych oczyszczalni. Kolejne miliony pozyskano m.in. na infrastrukturę drogową z rudzkim odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej i pierwszym etapem trasy NS na czele, rozbudowę szpitala miejskiego, tworzenie miejsc rekreacji czy uprawiania sportu.

Działania prezydenta Stani zostały docenione przez mieszkańców. W wyborach samorządowych w 2006 roku  z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, otrzymując w pierwszej turze prawie 75% głosów. Andrzej Stania sprawował urząd prezydenta do 2010 roku. Przez kolejne lata, aż do roku 2022, był wybierany do Rady Miasta Ruda Śląska. Warto dodać, że przez wiele lat był także członkiem Związku Górnośląskiego, będąc jego prezesem w latach 2010-2014. W 2024 roku został uhonorowany przez Radę Miasta tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.

Andrzej Stania był wizjonerem, który zawsze patrzył na swoją Małą Ojczyznę w szerszym aspekcie. Rozwijał miasto przekształcając jego oblicze, ale też dbał o to, by Ruda Śląska była liczącym się partnerem i ważnym punktem na mapie Śląska.

– Ruda Śląska to Śląsk w pigułce. Znajduje się w centrum Aglomeracji Górnośląskiej. Posiada dwie znakomite drogi Wschód – Zachód, autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową, posiada dobrą i fachową kadrę, tereny inwestycyjne, które w każdej chwili mogą być do dyspozycji inwestorów, tak więc Ruda Śląska posiada te wszystkie cechy, dla których warto tutaj zainwestować. Ale naszą największą wartością są ludzie. Ślązacy mówiąc kolokwialnie roboty się nie boją, nasi mieszkańcy przyzwyczajeni są do trudnej, ciężkiej pracy, do oddawania siebie dla firmy, kosztem swojego wolnego czasu i życia prywatnego. To jest cecha, którą u pracowników bardzo trudno znaleźć, a wydaje mi się, że na Śląsku i w Rudzie Śląskiej tacy właśnie ludzie mieszkają i pracują – tak mówił Andrzej Stania o swojej Małej Ojczyźnie i ludziach w niej mieszkających w trakcie swojej prezydentury.

Dbał, by Ruda Śląska była obecna na targach gospodarczych w Europie, gdzie zawsze były prezentowane oferty inwestycyjne terenów dla potencjalnych przedsiębiorców. Zależało mu, aby młodzi po zdobyciu wykształcenia wracali do miasta i przyczyniali się do jego rozwoju: – Myśmy stworzyli wam warunki do tego, że możecie wyjechać, dokształcić się, ale wrócić. Ruda Śląska potrzebuje młodych, inteligentnych ludzi – mówił gdy był już radnym podczas jednej z debat oksfordzkich. Wskazywał też na potencjał ludzki Rudy Śląskiej i prężnie działający sektor organizacji pozarządowych.  – Tu mieszkają wspaniali ludzie, którzy nie są obojętni na to, co się dzieje wokół. Mają zasady i tradycje – mówił wówczas Andrzej Stania.

Był synem tej ziemi, z całą pewnością zawsze będzie miał swoje miejsce w historii Rudy Śląskiej. Jego rola w wytyczaniu kierunków rozwoju miasta, a także charyzma i odwaga w podejmowaniu decyzji, zaangażowanie, oddanie sprawom mieszkańców i samorządu są bezsprzeczne.


Komentarze