Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nie zmarnuj życia!

20-05-2013, 12:55 Magdalena Szewczyk

- „Tydzień profilaktyki” to okazja, by zwrócić uwagę dzieci i osób dorosłych na problemy związane z uzależnieniami oraz kształtowanie postaw i zachowań wolnych od nałogów – tak wyjątkowe dni w Rudzie Śląskiej zapowiadała Małgorzata Hoszek, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Pod takim właśnie hasłem do 25 maja mijać będą ciekawe imprezy będące elementem tygodnia profilaktyki, dedykowane dla dorosłych, dzieci oraz całych rodzin. Z tej okazji w poniedziałek odbyła się konferencja, podczas której uhonorowano laureatów konkursu plastycznego pt. „Nie zmarnuj swojego życia”. Tematyką drugiej części spotkania była manipulacja oraz sekty, o których podczas prelekcji opowiedział Dariusz Pietrek, psychoterapeuta, specjalista od spraw manipulacji i zagadnień związanych z sektami.

 

- Cieszę się, że tak licznie przybyliście na tę konferencję, ale trudno się dziwić. Czeka nas bardzo ciekawy wykład, po którym wzbogacimy naszą wiedzę o sektach. To bardzo ważny temat, który dotyka także naszego miasta – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. - Myślę, że dzisiaj wyniosą państwo wiele ciekawych przemyśleń i wskazówek, które będziemy mogli stosować w życiu codziennym, by chronić siebie, naszych najbliższych czy uczniów przed działalnością sekt – dodała prezydent.

 

 

– Jeżeli człowiek na wybór, ma świadomość tego wyboru w takich przypadkach jak alkohol czy narkotyki, wtedy może podjąć decyzję. W przypadku sekty najczęściej nie widzimy problemu, co komplikuje całą sprawę – podczas wykładu mówił Dariusz Pietrek.

Jestem bardzo przerażony modą na manipulację. W najgorszej sytuacji są ci, którzy są przekonani, że manipulacja na nich nie działa, bo wtedy taka osoba wyłącza wszystkie mechanizmy obronne i czujność - tak o manipulacji mówił psychoterapeuta.

 

Gość nie pomiął także tematu tragicznych wydarzeń z Rudy Śląskiej, związanych z działalnością sekt :

 

- Obecnie nie porusza się często tematyki sekt. Jeśli się stanie coś poważnego, przez jakiś czas się o tym mówi, ale potem dyskusje cichną. Ruda Śląska jest takim miastem, w którym miały miejsce dwa głośne wydarzenia. W latach 90. z inicjatywy Grzegorza Felsa wydawany był w Rudzie miesięcznik „Sekty i fakty” , na który z biegiem czasu zanikało zapotrzebowanie. Od jakiegoś czasu niestety miesięcznika nie ma – dodaje.

 

 

 

 


Komentarze