Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nie ma zmiany nazwy

26-04-2013, 10:18 Monika Herman - Sopniewska

Nie milkną echa sprawy ronda imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Rudzie Śląskiej – w ubiegłym tygodniu przedstawiciele protestujących w tej sprawie przekazali prezydent miasta petycję, pod którą podpisało się prawie 2 tysiące osób.

 

My, mieszkańcy Rudy Śląskiej, nie zgadzamy się na nadanie żadnemu z rond w Rudzie Śląskiej imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. (...) Domagamy się konsultacji społecznych przy okazji podejmowania tak ważnych dla miasta uchwał – można przeczytać w przekazanym piśmie.

 

- Najważniejsze dla mnie jest zdanie mieszkańców. Skoro tyle osób nie chce, by rondo w Halembie nosiło imię Marii i Lecha Kaczyńskich, to radni muszą w tej sprawie zająć stanowisko. Skieruję do Rady Miasta projekt uchwały uchylającej decyzję o nadaniu rondu przy ul. 1 Maja i Halembskiej imienia Marii i Lecha Kaczyńskich – zapowiedziała Grażyna Dziedzic.

 

Prezydent Rudy Śląskiej miasta przypomniała jednocześnie, że chciała w tej sprawie przeprowadzić konsultacje społeczne, ale radni PO, PiS i Ruchu Autonomii Śląska przegłosowali swoją uchwałę, która nie zakładała konsultacji społecznych.

 

Przekazana petycja zawierała także propozycję, aby rondo przy ul. 1 Maja i Halembskiej nazwać imieniem "Ofiar katastrof górniczych".

 

 

- Taka nazwa poddana była konsultacjom społecznym przy okazji zbierania podpisów, poprzez głosowanie na jednym z portali społecznościowych oraz podczas organizowanych przez nas spotkań z mieszkańcami miasta – mówił Rafał Orestes – Janowski reprezentujący Inicjatywę Obywatelską „Nie dla ronda im Marii i Lecha Kaczyńskich w Rudzie Śląskiej”

 

 

- To z pewnością odpowiednia nazwa dla tego ronda. Wprawdzie nigdy nie ukrywałam, że popierałam inicjatywę uhonorowania Marii i Lecha Kaczyńskich, ale w innym miejscu i pod warunkiem zaakceptowania tego pomysłu przez mieszkańców – odpowiedziała na propozycję gości grażyna Dziedzic.

 

 

Czwartkowa sesja nie przyniosła jednak w tej sprawie żadnych rozwiązań. Rudzki PO – PiS nie przegłosował wprowadzenia nowej uchwały odwołującej poprzednią uchwałę nadającę nazwę halembskiemu rondu. Co teraz?

 

 

- Tak łatwo nie odpuścimy - będzie pikieta. Radni powinni wsłuchiwać się w głos mieszkańców, a nie czynić ten temat rozgrywką polityczną – komentuje zamieszanie Rafał Orestes – Janowski.

 

 

 

 


Komentarze


26-04-2013, 21:12
Justyna napisał(a):

A ja jestem za uhonorowaniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Może w tej sprawie referendum, a nie durne o ponowne odwołanie Prezydent Miasta?

26-04-2013, 18:05
Rudzianka napisał(a):

A ja uważam, że rondo o takiej nazwie powinno być. Może dla niektórych mieszkańców Rudy Śląskiej nazwanie ronda imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich jest po prostu "wyrzutem sumienia"???

26-04-2013, 17:53
ewa27 napisał(a):

A co wam w tej nazwie przeszkadza?

26-04-2013, 17:32
p_uma napisał(a):

Moim zdaniem powinno się pytać ludzi jak ma się nazywać rondo gdyż ludzie tu mieszkają. Moim zdaniem jest to wspaniała nazwa "Ofiar katastrof górniczych" gdyż w ten sposób mozna uczcić śmierc wielu górników. A nie nazywać ronda Prezydentami co w zasadzie nawet gdyby zapytac jakiegokolwiek Warszawiaka nawet nie umiał by powiedzieć gdzie się to znajduje. Nie mam nic przeciwko niezyjącemu prezydentowi ale uważam że Hołd nalezy się górnikom. W Warszawie niech sobie nazywają ronda ale nie tu na śląsku bo gdyby w Warszawie chciano nazwać rondo "Ofiar katastrof górniczych" nikt na to by się nie zgodził. Moim zdaniem górnik tez potrzebuje aby oddac mu cześc bo robi dużo gorszą i niebezpieczną pracę...

26-04-2013, 15:54
fajla napisał(a):

Dlaczego Janowski wyciera gębę moim pomysłem?!