Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Najmłodsza wigilia świata

11-12-2018, 11:15 Joanna Oreł

Szósta już wigilia wcześniaka odbyła się w piątek (7.12) w Szpitalu Miejskim w Goduli. To okazja do wymiany doświadczeń oraz rad pomiędzy rodzicami dzieci urodzonych przedwcześnie, a dla małych bohaterów do rozwijających zabaw oraz integracji z innymi.

– Bycie mamą wcześniaka to nie taka łatwa sprawa, bo wraz z tym że dziecko rodzi się przedwcześnie, przedwcześnie rodzi się również rodzic. My mamy bliźniaki z 28. tygodnia, czyli urodzone trzy miesiące za wcześnie. Jednak nas wcześniactwo „łagodnie potraktowało” i jesteśmy bardzo szczęśliwą rodziną – mówiła Justyna Główka z Mysłowic, mama Filipa i Jakuba, którzy urodzili się rok temu w rudzkim szpitalu. – Nasze dzieci rozwijają się bez problemu. Trafiliśmy do Rudy Śląskiej na patologię ciąży niecałe dwa tygodnie przed porodem. Dzięki temu dzieci otrzymały bardzo fachową opiekę, podobnie zresztą, jak i ja. Zaowocowało to tym, że dzisiaj nie mamy większych problemów – dodała.

W rudzkim szpitalu ratowane są dzieci od 26. tygodnia ciąży, jednak były także przypadki uratowania wcześniaczków z 23. tygodnia ciąży. Od sześciu lat część z nich spotyka się podczas wigilii wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Goduli. – To fantastyczny moment, kiedy możemy zobaczyć maluszki, które do nas wracają. Mamy tutaj jednego bohatera. Dzieciątko, które było bardzo chore, a dzisiaj biega, wita się z wszystkimi i rozwija się świetnie – podkreśliła Marta Twardoch-Drozd, specjalista neonatolog z rudzkiego szpitala.


Komentarze