Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Najlepsza przestrzeń publiczna województwa w Rudzie Śląskiej

19-10-2023, 13:00 JO

Zrewitalizowany plac Niepodległości w Goduli najlepszą przestrzenią publiczną w województwie śląskim w kategorii „przestrzeń publiczna”. Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Śląskim w Katowicach ogłoszono wyniki tego prestiżowego konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego. Łącznie przyznano pięć nagród oraz dwa wyróżnienia.

- Przyznana nagroda to efekt złożonego procesu, w którym istotną rolę pełnili mieszkańcy. To właśnie z nimi w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, konsultowane były zastosowane przy rewitalizacji placu rozwiązania. Mieszkańcy sami też podczas warsztatów wskazywali pomysły, z których część wykorzystana została podczas realizacji zadania – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. - Pamiętać też trzeba, że nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie starania o środki zewnętrzne – dodaje.

To właśnie m.in. konsultowanie przedsięwzięcia z mieszkańcami na każdym jego etapie doceniło jury, które w uzasadnieniu wskazało, że nagrodę przyznano „za inwestycję wyczekiwaną przez okolicznych mieszkańców, opracowaną z ich udziałem. Za wykreowanie miejsca tętniącego życiem. Przestrzeń dobrze zagospodarowana, nawiązująca do historycznych rozwiązań. Jest to park o różnorodnych przestrzeniach dla dużych i małych użytkowników”.

Rewitalizację placu Niepodległości utworzonego w 1929 r. z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miasto przeprowadziło w 2022 r. Efektem tych prac jest przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m². Istniejący drzewostan został zaadaptowany do nowej przestrzeni. Szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostały wzbogacone o nowe nasadzenia, które w przyszłości wytłumią dźwięk dobiegający z ruchliwej ulicy Karola Goduli. Zakres inwestycji obejmował również budowę lokalu gastronomicznego wraz z ogólnodostępną toaletą, budowę fontanny, stojaków rowerowych, słupa ogłoszeniowego oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Zainstalowane zostało również nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED.

Przeprowadzone były też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowana została też granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej.

Koncepcję rewitalizacji placu Niepodległości, która powstała w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, opracował zespół pod kierunkiem dr. inż. arch. Marka Janika z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej. Projekt inwestycji przygotowało Architektoniczne Studio Projektowe mgr inż. arch. Joanny Klajmon-Rusin. Koszt inwestycji wyniósł 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

W tegorocznym konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego dla inwestycji zrealizowanych w 2022 r. przyznano nagrody w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich dotyczyła przestrzeni publicznej. Tu przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwszą za rewitalizację Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej oraz drugą za Kino Plenerowe w Suszcu, natomiast wyróżnienie przyznano za rewitalizację przestrzeni „Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego” w Dąbrowie Górniczej.

W drugiej kategorii, czyli obiektu użyteczności publicznej, I nagroda Marszałka przyznana została za rozbudowę, przebudowę, remont oraz zmianę sposobu użytkowania Budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. II nagroda wręczona została za rozbudowę budynku Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej, a wyróżnienie za projekt rozbudowy budynku gastronomicznego w Tychach. Dodatkowo wręczona została nagroda specjalna marszałka za modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Konkurs na najlepszą przestrzeń w województwie organizowany jest już od 24 lat przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest rozwój i zmiany jakościowe przestrzeni publicznej, wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, podnoszenie świadomości w zakresie kształtowania przestrzeni, a także promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne.

We wszystkich dotychczasowych konkursach do tej pory Ruda Śląska otrzymała cztery wyróżnienia: w 2013 r. za pływacki kompleks sportowo–rekreacyjny Aquadrom, a rok później za przebudowę budynków przy ul. Hlonda na potrzeby CIS w Orzegowie. Natomiast w 2019 r. aż dwie główne nagrody w konkursie przypadły inwestycjom z Rudy Śląskiej. Wtedy nagrodzona została rewitalizacja dworca w Chebziu oraz rewitalizacja rynku w Orzegowie.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze