Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Najlepsi mówcy przekonywali do swoich racji

07-06-2022, 13:00 Joanna Oreł

W Stacji Biblioteka odbył się finał I Turnieju Debat Oksfordzkich „Polski Śląsk” dla klas VII-VIII. Uczestnicy finałowej debaty zmierzyli się z tematem „Konsekwentnie do lokalnych korzeni, a nie modnie ku wspólnej Europie”. W dyskusji wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 i SP nr 18. Zwyciężyli ci drudzy. Ogółem w turnieju uczestniczyły drużyny z pięciu rudzkich szkół podstawowych.

- Od marca do maja odbywały się debaty, w czasie których młodzi rudzianie nabywali kompetencji związanych z wystąpieniami publicznymi. II LO zorganizowało warsztaty dla wszystkich tych nauczycieli szkół podstawowych, którzy chcieli zapoznać się z formułą debaty oksfordzkiej. Takie same zajęcia warsztatowe odbyły się dwukrotnie dla wszystkich chętnych uczniów. Dodatkowo w szkołach, które wystartowały w turnieju, także odbyły się zajęcia szkoleniowe z zakresu debat oksfordzkich – mówi Anna Morajko-Fornal, pełnomocnik prezydenta miasta ds. edukacji regionalnej.

W turnieju uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18, SP nr 22, SP nr 23 (dwie drużyny), SP nr 27 i SP nr 40 (dwie drużyny). – Tezy podczas turnieju związane były z tematyką regionu, a także z kwestiami dotyczącymi sytuacji współczesnej. Drużyny turniejowe musiały zapoznać się z szeroką problematyką zagadnień wybranych do tez tego turnieju – wyjaśnia Anna Morajko Fornal.

W I Turnieju Debat Oksfordzkich „Polski Śląsk” trzecie miejsce i brązowe medale zdobyli uczniowie SP nr 40 (opiekun Joanna Mizgała). Drugie miejsce i srebrne medale swoimi argumentami wywalczyli sobie uczniowie z SP nr 23 (opiekun Krzysztof Rodzoch). Natomiast finałową debatę w Stacji Biblioteka wygrali i ze złotymi medalami ukończyli uczniowie z SP nr 18 (opiekun Krzysztof Waloszczyk). Wręczony został także puchar dyrektora II LO, który również trafi ł do SP nr 18. Ponadto przyznano trofeum dla ,,Najlepszego Mówcy Turnieju” – nagroda trafiła do Magdaleny Wylotek (klasa VII) z SP nr 40. Na tym nie koniec, bo nagrodą dodatkową dla wszystkich drużyn będzie wyjazd na wycieczkę do Warszawy na zaproszenie senator Doroty Tobiszowskiej. Galę finałową turnieju uświetnił występ Teatru ,,Pierro”. – Miałam zaszczyt marszałkować we wszystkich debatach. To było cudowne przeżycie, wielka, ważna lekcja dla młodych rudzian. Cieszę się, że edukacja regionalna w naszym mieście spisuje się na medal i owocuje to tak wspaniałymi wydarzeniami, jak turniej „Polski Śląsk”. Wszystkim, którzy wzięli udział w szkoleniach, w turnieju, w debatach, publiczności – bardzo dziękuję – podsumowuje Anna Morajko-Fornal.

Organizatorami turnieju byli: senator Dorota Tobiszowska, II LO, miasto Ruda Śląska oraz Stacja Biblioteka. 


Komentarze