Nagrodzony projekt
21-04-2014, 10:56 Robert Połzoń
Rudzki projekt jednym z dwudziestu najlepszych! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzyma kwotę przeszło 100 tys. zł w ramach konkursu „Gminne programy aktywizacji społeczno – zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego – edycja 2014 r.”
– Nasz projekt zakłada przede wszystkim kompleksową pomoc mieszkańcom Rudy Śląskiej zagrożonym wykluczeniem społecznym, w szczególności z powodu bezdomności oraz bezrobocia - podkreśla Krystian Morys, dyrektor ośrodka.
W konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej udział wzięły 54 miasta z całej Polski. Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej znalazł się na drugim miejscu wśród 20 najlepiej przygotowanych merytorycznie, dzięki czemu ośrodek otrzyma kwotę 110 tyś zł. na realizację swoich działań.
- Projekt będzie realizowany dwutorowo – mówi Anna Rucińska z Klubu Integracji Społecznej, będącego działem rudzkiego MOPS.
– Obejmie działania na rzecz poprawy i zwiększenia gminnego zasobu mieszkaniowego w 10 lokalach socjalnych oraz w 2 mieszkaniach chronionych, jak i aktywizację zawodową osób bezrobotnych, będących klientami pomocy społecznej – dodaje.
Wspomniana aktywizacja realizowana będzie poprzez udział w cyklu zajęć z zakresu aktywizacji społeczno zawodowej w Klubie Integracji Społecznej. Zajęcia ukierunkowane będą na pracę nad motywacją do podjęcia zatrudnienia oraz przygotowanie uczestników do skutecznego poszukiwania pracy, w tym rozmowy z pracodawcą. W trakcie spotkań uczestnicy, dzięki specjalistom z Powiatowego Urzędu Pracy, zapoznają się z działalnością spółdzielni socjalnych. Po ukończonych zajęciach realizowane będą prace społecznie użyteczne na terenie miasta, które obejmą m.in. odśnieżanie w okresie zimowym, sprzątanie otwartych terenów czy likwidację nielegalnych wysypisk śmieci.
- Działania w ramach projektu przyczynią się do wzmocnienia nabycia nawyków pracowniczych wśród uczestników. Projekt pozwoli także na poprawę wizerunku Rudy Śląskiej poprzez systematyczne porządkowanie najbardziej zaniedbanych terenów – tłumaczy Anna Rucińska.
Komentarze