Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nagrody są, ale pseudograffiti także

01-04-2021, 14:15 Joanna Oreł

,,Spray i muzyka ja tym oddycham” – taki niepozorny, humorystyczny napis pojawił się w połowie marca na elewacji budynku Zespołu Szkół Muzyczny I i II stopnia przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu. Sprawa jednak wcale nie jest zabawna, bo hasło to jest częścią większego graffiti wykonanego pod osłoną nocy przez wandala. Takie zdarzenia są niestety na porządku dziennym w każdym z miast. Aby w Rudzie Śląskiej szybciej udało się ustalać sprawców nielegalnych malowideł na budynkach, istnieje system nagradzania mieszkańców, którzy pomogą w sprawie.

Malunek, który powstał na froncie szkoły muzycznej, może wydawać się artystyczny, ale jest wandalizmem, chociażby dlatego, że obiekt widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków. – Do zniszczenia elewacji doszło w weekend w nocy z 13-14 marca. Sprawa została zgłoszona do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz do Straży Miejskiej. Udało się zarejestrować zdarzenie na naszym monitoringu, ale widać tam jedynie ciemną postać w kapturze – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzyczny I i II stopnia.

Sprawą zajmuje się rudzka Straż Miejska. – Niestety do tego typu zdarzeń dochodzi cały czas. Często ich sprawcami są osoby nieletnie, zamaskowane lub przyjezdne, więc ich ustalenie jest trudne. Poza tym z reguły aktów dewastacji dokonuje grupa osób, więc nawet jeżeli dostajemy sygnał, że coś się dzieje lub widzimy to na monitoringu, sprawcy błyskawicznie rozpierzchają się po przyjeździe służb. Kolejny problem jest taki, że często za malunki odpowiedzialne są np. dzieci sąsiadów, więc nikt tego nie chce zgłaszać, aby – mówiąc pokrótce – nie psuć relacji – wylicza Marek Patruś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Niszczenie budynków jest obarczone grzywną do 500 zł (w postępowaniu sądowym do 5 tys. zł). Jeżeli wartość zniszczenia mienia nie przekracza 500 zł, takie działanie traktowane jest jako wykroczenie. Powyżej tej kwoty, jest to przestępstwo. Żeby ułatwić zidentyfikowanie pseudografficiarzy, miasto ustaliło nagrodę tysiąca złotych za pomoc w ujęciu sprawcy dewastacji elewacji. Od początku obowiązywania uchwały Rady Miasta (2004 r.) w tej sprawie wypłacono w sumie 19 nagród. – W latach 2019-2020 wpłynęły cztery wnioski o wypłatę nagrody i tyle też nagród wypłacono. Ostatnia nagroda za wskazanie sprawcy dewastacji mienia została wypłacona w dniu 12.01.2021 r. – wyjaśnia komendant Partuś.


Komentarze


04-04-2021, 18:21
Drex mpb napisał(a):

Ten ao jakiś prymaaprilisowy żart czy ten kto to pisał tak serio????????????