Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Na start – Nowy Bytom i Chebzie

02-10-2017, 21:12 Joanna Oreł

Rozpoczęła się jesienna tura spotkań prezydent miasta, Grażyny Dziedzic z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. W sumie planowanych jest dziewięć wizyt. Ta poniedziałkowa (3.10) dotyczyła spraw Nowego Bytomia oraz Chebzia. Z jednej strony była to okazja do zaprezentowania najważniejszych planów i inwestycji w dzielnicach – a wśród nich jest m.in. rewitalizacja centrum, czy przejęcie Wielkiego Pieca Huty Pokój oraz stworzenie Stacji Biblioteka w budynku dworca. Jednak z drugiej strony mieszkańcy mogli zgłosić swoje uwagi oraz spostrzeżenia. Te dotyczyły m.in. stanu nawierzchni na ul. Wojska Polskiego, planów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji, powstania stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej, czy zamkniętego niedawno szaletu miejskiego przy wieży wodnej.

To już 13. edycja spotkań dzielnicowych, która tradycyjnie rozpoczęła się od zapoznania mieszkańców z działaniami oraz inwestycjami, m.in. dotyczącymi ich dzielnic. A wśród nich są np. wspomniana rewitalizacja dworca PKP i utworzenie w tym budynku głównej siedziby biblioteki, wykonane już zmiany na rondzie Unii Europejskiej w Chebziu, modernizacja i renowacja zabytkowego osiedla kolonii robotniczej Kaufhaus, zagospodarowanie terenu przy ul. Gwardii Ludowej, przebudowa dachu budynku Zespołu Szkół nr 1, czy wykonanie kreatywnej strefy gier przy Szkole Podstawowej nr 1. Ponadto trwa remont schodów terenowych w Parku Dworskim i planowana jest rewitalizacja zabytkowej części Nowego Bytomia. – W budynku tzw. Florianki bis pojawiły się pierwsze ekipy budowlane, które od fundamentów będą go odnawiały – zapowiadała prezydent Grażyna Dziedzic. Ponadto planowane jest usunięcie płyt azbestowych z elewacji budynku basenu krytego przy ul. Pokoju.

Jeżeli zaś chodzi o sprawy drogowe to w tym roku wybudowano parking przy ul. Damrota 5, wyremontowano też jezdnię na ul. Dworaka oraz rondo na łączniku DTŚ i ronda Unii Europejskiej. Trwa opracowanie dokumentacji projektowej budowy drogi rowerowej w ciągu ul. Niedurnego od ul. Podgórze do ul. Planty Kowalskiego oraz utwardzenia nawierzchni parkingu przy ul. Planty Kowalskiego. Szykowana jest ponadto przebudowa ul. Grochowskiej oraz budowa drogi rowerowej przez ul. Zabrzańską od granicy miasta do ul. Styczyńskiego. Na przyszły rok planowane jest z kolei m.in. utwardzenie nawierzchni parkingu przy ul. Planty Kowalskiego. Bo też i wśród mieszkańców nie brakowało pytań o sprawy drogowe. – Mam pytanie odnośnie tego, kto odebrał roboty na ul. Wojska Polskiego. Po odkryciu bruku są tam kocie łby, a z drugiej strony kostki są tak gładkie, że po deszczu od razu jest bardzo ślisko – zgłosił jeden z mieszkańców. – Do grudnia 2018 roku mamy trwałość tego projektu i rozważamy, jakie rozwiązania dla tej ulicy będą optymalne – wyjaśniła prezydent Dziedzic.

Tym samym na tapetę wrócił temat ulicy Niedurnego, gdzie właśnie kończy się remont torowiska. Przypomnijmy bowiem, że tutaj także była mowa o odsłonięciu bruku. – Przypominam, że w centrum obowiązuje „Strefa 30”, więc bruk na ulicy Wojska Polskiego to naturalny sposób hamowania prędkości samochodów, bo często kierowcy przekraczają tę prędkość, jeżdżąc po Nowym Bytomiu. Dlatego myśleliśmy o podobnym rozwiązaniu w kontekście ulicy Niedurnego, ale na razie wycofaliśmy się z tego i asfalt zostanie odtworzony na całej długości drogi – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent mówił także podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury o widmie wprowadzenia większych norm w zakresie segregacji odpadów, które będą nas obowiązywały od przyszłego roku. Poziom segregacji za rok ma wynieść 30 proc., a w 2019 roku – 40 proc. Tymczasem w naszym mieście jest problem z utrzymaniem 20 proc. – Do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi już teraz dokładamy 3 mln zł, a są to pieniądze które moglibyśmy przeznaczyć na funkcjonowanie miasta. W przeliczeniu – musielibyśmy w tej chwili mieć stawki za śmieci 17 zł od osoby, żeby system finansował się w całości. Poziom segregacji nie jest na takim poziomie, jakiego oczekiwalibyśmy. W związku z tym zastanawiamy się nad zwiększeniem opłat oraz tym, czy na workach na śmieci nie wprowadzić kodów kreskowych, dzięki którym moglibyśmy kontrolować obowiązek segregacji, bo zdecydowana większość mieszkańców taki deklaruje – mówił Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent odpowiedział również na pytania mieszkańców odnośnie planów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów. – Niedawno został utworzony związek metropolitalny, który przejmie komunikację publiczną w regionie. Myślę, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji mogłoby być jednym z jego zadań – wyjaśnił.

Podczas spotkania pojawił się także temat szaletu miejskiego przy wieży wodnej, który został zamknięty, co wynikało ze zmiany właściciela wieży wodnej. Na razie nie wiadomo, czy miejski szalet wróci na dawne miejsce. Sporo było także dyskusji o wspomniane rewitalizacji Nowego Bytmia. Wpisywać się w nią mają także plany zadospodarowania Wielkiego Pieca Huty Pokój na cele turystyczne. Miasto chce „wymienić się” gruntami z firmą Stalmag, do której należy teren wraz z piecem, w zamian sprzedając nieruchomości przy bramie 2 Huty Pokój.


Komentarze