Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Na praktyki do Turynu

30-04-2018, 12:11 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej po raz kolejny biorą udział w zagranicznych praktykach organizowanych przez szkołę w ramach projektu „Dziś pracując, zyskuję przyszłość – staże zagraniczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej”. Tym razem uczniowie wyjeżdżają na 4-tygodniowe praktyki do Włoch.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej kształci uczniów w ramach Technikum nr 2 i Branżowej Szkoły I stopnia. Podczas nauki, uczniowie odbywają praktyki zawodowe w kraju oraz za granicą, dzięki którym uczestnicy praktyk zdobywają doświadczenie cenione na rynku pracy. W tym roku jest to już czwarty wyjazd stażystów w ramach projektu współfinansowanego z programu „POWER”.

27 kwietnia bieżącego roku na czterotygodniowe praktyki zagraniczne wybiera się kolejna grupa uczniów z czarnoleskiej Dwójki. Tym razem na międzynarodowy staż uczniowie wybierają się do Turynu – miasta w północno-zachodnich Włoszech, na przedgórzu Alp Zachodnich.

Do Włoch wyjeżdżają w ostatni piątek kwietnia, a przed wyjazdem stażyści biorą udział w zajęciach przygotowawczych z native speakerami z języka angielskiego i włoskiego oraz odbywają kurs pomocy przedmedycznej. Przez cztery tygodnie uczniowie pracować będą w hotelach, restauracjach i cenionych przedsiębiorstwach. Praktyka zawodowa zakończona będzie międzynarodowym certyfikatem Europass Mobility.

Jest to kolejny wyjazd uczniów ZSP nr 2 w Rudzie Śląskiej organizowany w ramach projektu praktyk, napisanego przez panią Wiesławę Cyganek, nauczyciela przedmiotów ekonomicznych, kierownika praktyk w Dwójce oraz koordynatora projektów unijnych.

Na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, które wyniosło 787 652, 18 zł.

- Praktyki zagraniczne to świetna szansa dla każdego, kto pragnie zdobyć doświadczenie! Wyjazd do Włoch jest całkowicie bezpłatny dla uczniów, a mają oni szansę nawiązać międzynarodowe znajomości –  mówi nam Wiesława Cyganek. – Poza tym, uczniowie oprócz pracy w wybranych firmach, biorą udział też w organizowanych wycieczkach. Praktyki zagraniczne to nie tylko praca, ale także dobra zabawa! – dodaje.

Włoskie Torino to jedno z najpiękniejszych miast, do których mogą udać się uczniowie na praktyki zagraniczne. Oprócz pracy w nowoczesnych firmach, uczniowie Dwójki będą mieli szansę zobaczyć m.in. Mole Antonelliana, Całun Turyński, stadion Juventusu, fontanny I toretti czy włoską fabrykę Fiata.

Podczas praktyk uczniowie poznają nie tylko tajniki związane z zawodem, do którego się przygotowują, ale mają szansę także zapoznać się z kulturą, językiem i obyczajami w kraju, w którym pracują. Całe praktyki opisywane będą zaś na bieżąco przez stażystów na internetowym blogu.

Dla każdego międzynarodowego stażysty te praktyki są naprawdę ważnym życiowym wydarzeniem. Jesteśmy pewni, że ta edycja praktyk, podobnie jak poprzednie, zakończy się wielkim sukcesem rudzkich uczniów!


Komentarze