Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Na początek Wirek, Czarny Las i Bielszowice

09-11-2022, 12:00 Joanna Oreł

Jesienny cykl spotkań prezydenta miasta Michała Pierończyka w dzielnicach Rudy Śląskiej rozpoczął się od spotkania z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu. Następnie włodarze miasta w poniedziałek (7.11) spotkali się z bielszowiczanami.

Podczas spotkań prezydent zaznaczył, że priorytetem jest dla niego miasto, składające się z czterech filarów: inwestycji, zieleni, dziedzictwa oraz miasto obywatelskie. W ramach tego pierwszego trwa przygotowanie do zagospodarowania terenów po kopalniach Pokój i Polska-Wirek, kontynuacja budowy trasy N-S, reaktywacja Rady Przedsiębiorczości, przebudowa ulicy Wolności, budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach, przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Solidarności i Zamenhofa w Halembie. Rozpoczęła się też przebudowa ulicy Bałtyckiej (dojazd do terenów inwestycyjnych), trwa budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej oraz termomodernizacje wielorodzinnych budynków komunalnych (inwestycje zakończone – Bielszowicka 114, Kingi 68, Kokota 121-123-125 oraz 133-135-137, a także Janasa 15, Gliwicka 10 i Niedurnego 24-26; w trakcie realizacji – Dąbrowskiego 7, Sienkiewicza 3, Tuwima 8, Orzegowska 62, Janasa 21, Plac Chopina 3, Zabrzańska 23 i Jagiellońska 3; wyłoniono wykonawcę dla budynków: Szczęść Boże 62, 1 Maja 99, Janasa 13 i 17 oraz Niedurnego 28). W ramach inwestycji drogowych trwa przebudowa ulicy Czarnoleśnej oraz kanalizacji w ul. Wyzwolenia i Spokojnej, a także rozbudowa ulicy Janasa. Zakończona została także przebudowa ulicy Podlaskiej.

Z kolei Szkoła Podstawowa nr 7 została dostosowana do wymogów przeciwpożarowych. – Zadanie jest w realizacji, ale co ważne, zgodnie z deklaracją, udało się oddać sale lekcyjne uczniom, bo trzeba powiedzieć, że od września do końca października tylko pierwsze klasy uczyły się w szkole, a reszta klas na czas ukończenia remontu uczyła się zdalnie (...). Z racji tego, że szkoła jest wiekowa, to podczas prowadzenia prac okazało się, że trzeba poszerzyć ich zakres, co wydłużyło nam czas realizacji tego zadania – tłumaczył prezydent Pierończyk.

Jeżeli chodzi o inwestycje w dzielnicy, to prezydent zapowiedział remont jezdni ul. Halembskiej na wysokości kopalni, budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Kokota (w rejonie skrzyżowania z ul. Szkolną) oraz remont nawierzchni ul. Bielszowickiej od ul. Kokota do budynku szkoły.

Z kolei inwestycje w trakcie realizacji w Bielszowicach to: budowa odcinka trasy N-S od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej, budowa nowego budynku SP nr 17 oraz w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowa tras terenowych w Parku Strzelnica.

Następnie przyszedł czas na pytania ze strony mieszkańców. – Kiedy będziemy mieli zrobioną ulicę Noblistów? Nie ma oświetlenia, dziki grasują, nie jesteśmy w stanie korzystać z ogrodów, ani otworzyć okien, a z dziećmi nie da się przejść – zgłosiła jedna z mieszkanek Bielszowic. Miasto wystąpiło w tej sprawie o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. – Od czerwca do września były złożone dwa wnioski o dofinansowanie do dróg. Do 15 listopada ma zapaść rozstrzygnięcie w tej sprawie – poinformował prezydent.

Mieszkańcy pytali także o wymianę tzw. kopciuchów, polepszenie jakości oświetlenia przy ul. Ks. Niedzieli, utwardzenie nawierzchni przy ul. Jodłowej oraz ustawienie koszy na śmieci przy ul. Na Piaski, Pawłowskiej i Szymanowskiego. Bielszowiczanie pytali również o przyszłość amfiteatru w Parku Strzelnica. – Od lat robimy wiele rzeczy, żeby ten park odżył i żeby wzbogacać go o nowe elementy infrastruktury. Natomiast sama muszla prawdopodobnie zostanie przeznaczona do rozbiórki – poinformował prezydent Michał Pierończyk.


Komentarze