Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Na Placu Niepodległości wszystko zgodnie z planem

23-06-2022, 10:06 Joanna Oreł

Od marca trwa przebudowa Placu Niepodległości w Goduli. Docelowo ma być to miejsce łączące cechy otwartego placu miejskiego z parkiem. Jednak na razie mieszkańcy mogą zobaczyć wykopy i gruz po zburzonych dotychczasowych elementach placu oraz ogrodzenie częściowo zasłonięte plandekami. Nowe oblicze Placu Niepodległości będziemy mogli zobaczyć jesienią tego roku.

Plac Niepodległości to centralna część Goduli – dla wielu mieszkańców, zwłaszcza seniorów, jest miejscem spotkań, gdzie na ławeczce można było dotychczas odpocząć w trakcie codziennych sprawunków. To zmieniło się pod koniec marca, kiedy wykonawca rewitalizacji tej przestrzeni przystąpił do przebudowy placu. Rozpoczęła się ona m.in. od rozbiórki starej fontanny oraz kwietnika od strony ul. Goduli. Ponadto postawiono ogrodzenie wokół placu, a te częściowo zakryto czarnymi plandekami, co z kolei wzbudziło ciekawość mieszkańców. – Nie widzimy, co tam się dzieje i martwi nas to, czy na przykład nie będzie wycinki drzew – zgłosiła jedna z mieszkanek Goduli.

Okazuje się, że w ramach przebudowy placu nie tylko nie szykuje się wycinka, ale dodatkowo nasadzone zostaną 24 nowe drzewa. – Obecnie trwają prace związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej, w tym dokonano zabudowy podziemnego zbiornika retencyjnego na wodę deszczową, wykonano przekładkę kabli energetycznych kolidujących z nowymi obiektami oraz wykonano fundament budynku kawiarni. W najbliższym czasie wymurowane zostaną ściany fundamentowe oraz rozprowadzona będzie instalacja oświetleniowa terenu – zapowiada Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Oprócz kawiarni z ogólnodostępną toaletą, powstanie także parking, fontanna, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy oraz zmodernizowane zostaną ścieżki. Ponadto odnowione zostaną kwietniki oraz pomnik św. Jana Nepomucena, które znajdują się przy ul. Goduli. Postawiona zostanie też ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać przemysłowca oraz Światowid (obiekt będzie wskazywał kierunki lokalizacji obiektów przemysłowych, dawne rozplanowanie terenu, modele zakładów oraz archiwalne zdjęcia dostępne przez aplikację). Inwestycja przebiega zgodnie z planem, w sumie będzie kosztowała 5,6 mln zł (z czego 4,5 mln zł to dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych) i ma zakończyć się do 24 października br.


Komentarze