Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Na kulturalne tory

22-01-2013, 09:35 Sandra Hajduk

Jest pięknym, zabytkowym budynkiem – wizytówką Rudy Śląskiej. Chociaż z zewnątrz prezentuje się dobrze to wewnątrz obraz nędzy i rozpaczy. O dworcu w Chebziu głośno było po konsultacjach z mieszkańcami. Ustalono wówczas, że zostanie on przeznaczony na cele kulturalne. O tym czy te plany zostaną zrealizowane regularnie pytają nas mieszkańcy Rudy Śląskiej. Postanowiliśmy to sprawdzić.

 


Czy wiedzą Państwo co dalej stanie się z dworcem w Chebziu? Jakiś czas temu głośno było o jego dzierżawie i nowym zagospodarowaniu. Do dzisiaj jednak nic się nie zmieniło, a piękny budynek, będący wizytówką naszego miasta, jest notorycznie niszczony przez wandali, zaś jego ozdobne, metalowe elementy stały się nie lada gratką dla zbieraczy złomu – pisał w mailu do redakcji „Wiadomości Rudzkich” Pan Andrzej, mieszkaniec Chebzia.

 


Wraz z początkiem września dotychczasowy właściciel dworca – Polskie Koleje Państwowe – przekazały formalnie władzom miasta ten zabytkowy budynek w dzierżawę. Przeprowadzono wówczas konsultacje społeczne, w trakcie których ustalono, że mieszkańcy chcieliby, aby obiekt ten był przeznaczony na cele kulturalne. Jak udało nam się dowiedzieć tak się właśnie stanie.

 


Organizacja wydarzeń kulturalnych w miejscach dawnych zakładów przemysłowych lub budowli z nimi związanych jest bardzo popularna w całej Europie – komentuje Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Także Śląsk buduje swoją markę w oparciu o industrialne dziedzictwo. Chebziański dworzec należy z pewnością do obiektów, które możemy wykorzystać do stworzenia nowej przestrzeni dla kultury w Rudzie Śląskiej – zauważa.

 

 

W ten popularny trend wpisuje się inicjatywa Teatru Bezpańskiego oraz Galerii BIBU, które zainteresowane są tym, by wspólnie z miastem przystosować budynek dworca na cele kulturalne. Teatr chciałby wykorzystać część pomieszczeń na swoją siedzibę. Planuje też organizację w hali dworca spektakli, recitali, koncertów i wystaw. Z kolei Galeria BIBU zamierza w tym roku zorganizować projekt „Przystanek Chebzie”. Miałby to być cykl koncertów z pogranicza soul, funk, hip-hop, reggae. Galeria zwróciła się już nawet do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu.

 

 

Przystosowanie dworca do nowych funkcji pomoże chronić obiekt przed wandalami. - Rejon dworca już został objęty szczególnym nadzorem przez straż miejską. Natomiast do końca lutego budynek dworca objęty zostanie monitoringiem wizyjnym, co w znaczący sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu – tłumaczy wiceprezydent Pierończyk.

 

 

Szansą dla przywrócenia dawnej świetności chebziańskiego dworca może być też przywrócenie funkcjonowania obsługi biletowej.              - Chcemy zwrócić się do Urzędu Marszałkowskiego jako organizatora przewozów kolejowych z prośbą o ponowne uruchomienie kas biletowych lub biletomatów – zapowiada wiceprezydent Pierończyk.


Komentarze