Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Możemy jeździć bez prawa jazdy

17-12-2020, 09:26 admin

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą wozić przy sobie prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja nie wystawia już mandatu za jego brak. Zamiast tradycyjnego dokumentu można mieć go w wersji elektronicznej, co umożliwia darmowa aplikacja mObywatel. Jej instalacja nie jest jednak obowiązkowa.

– Zmiany te są elementem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Wprowadziła je ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym – tłumaczy Bożena Krzyżak, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Przypominamy też, że od 1 października 2018 roku kierowcy nie dostają mandatu za nieposiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC – dodaje.

Kierowcy, którzy poruszają się bez dokumentu prawa jazdy, podczas kontroli nie zostają obciążeni mandatem karnym w wysokości 50 zł. Jednocześnie fakt, czy posiadają prawo jazdy czy nie, sprawdzany jest w systemie CEPiK.

Istnieje również możliwość zainstalowania aplikacji mObywatel, która jest darmowa, jednak nie ma obowiązku jej uruchamiania. Aby skorzystać ze wspomnianej aplikacji, trzeba posiadać profil zaufany, który gwarantuje bezpieczeństwo jej użytkowania.

W aplikacji znajduje się m.in. usługa mPojazd, która pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu (w tym nazwę ubezpieczyciela, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant). Można tam znaleźć także informację o terminie ważności ubezpieczenia swojego pojazdu oraz zbliżającego się przeglądu technicznego. W mPojeździe znajdują się także dane dotyczące marki i modelu pojazdu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN. Z kolei wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych nałożonych na kierowcę.

W tym roku Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej wydał 3411 praw jazdy. W sumie w mieście jest ich wydanych 64 048


Komentarze