Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Młodzież uczy się śląskości

20-02-2018, 13:50 Agnieszka Lewko

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Opowiem ci o moim Śląsku” odbyło się we wtorek (20.02) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II. W ten sposób rudzka młodzież uczestniczy w wykładach i zajęciach poświęconych kulturze i tradycji Śląska oraz uczy się śląskiej godki.

- To przede wszystkim spotkania z ludźmi, którzy wiele wiedzą o Śląsku i przekazują tę wiedzę młodemu pokoleniu. Młodzież chętnie bierze udział w tym projekcie, a liczba zainteresowanych rośnie ze spotkania na spotkanie - zaznaczyła Anna Rzepka, nauczycielka historii w ZSO nr 3. - Dzięki temu budujemy modę na Śląsk, przełamujemy stereotypy i pokazujemy, że jesteśmy Ślązakami i że jesteśmy z tego bardzo dumni. Chcemy promować śląskość wśród młodych ludzi - dodała.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się w grudniu, a jego gośćmi byli światowej sławy tenor Sylwester Targosz-Szalonek oraz fotograf młodego pokolenia i działacz Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich- Łukasz Kohut. Natomiast podczas wtorkowego spotkania młodzież miała okazję posłuchać wykładu Alojzego Zimończyka - koordynatora Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego oraz eksperta do spraw edukacji Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Podsumowaniem projektu będzie I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej dla młodzieży ponadgimnazjalnej, które odbędzie się w czerwcu.


Komentarze