Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Młodzi w Warszawie

30-05-2012, 14:19 Robert Dłucik

- Byliśmy jedyną szkołą specjalną w skali kraju, która pojechała do Warszawy, by zaprezentować dorobek zrealizowany w ramach projektu „Młody Obywatel” - nie kryje dumy Ilona Milik, dyrektor Zespołu Szkół nr 2. Tegoroczną Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych zorganizowano na Zamku Królewskim. Gościem uroczystości była między innymi minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

- Projekt edukacyjny to najefektywniejsza metoda kształcenia. Warto brać w nim udział edukacyjnym, bo to nie tylko radość z uczenia się, ale przede wszystkim możliwość pokazania swoich umiejętności. Taki projekt jest narzędziem, który przygotowuje młodych ludzi do pracy z dorosłymi. Uczy pracy zespołowej. Uczy przede wszystkim uzgodnienia pewnych poglądów, poszukiwania i dochodzenia do rozwiązania danego problemu, a to jest to, czego najbardziej nam, społeczeństwu polskiemu, potrzeba – podkreślała pani minister.

W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, na specjalnych stoiskach uczniowie prezentowali efekty swojej pracy - pomysły i działania podejmowane w swoich społecznościach na rzecz kultury i dziedzictwa, samorządności szkolnej, pomocy innym, ochrony środowiska oraz innych dziedzin. W sumie ok. 100 projektów edukacyjnych zrealizowanych w kilkunastu programach takich jak m.in. „Młodzi głosują", „Poczytaj mi przyjacielu", „Moje miejsce, moja historia", „Młody Obywatel".

Uczniowie rudzkiego Zespołu Szkół nr 2 nawiązali współpracę ze schroniskiem dla zwierząt prowadzonym przez TOZ „Fauna”. - To była kampania edukacyjna, prowadziliśmy także akcję promocyjną związaną z przekazaniem 1% podatku na rzecz „Fauny” - mówi Ilona Milik.

W tegorocznej edycji prezentacji projektów uczestniczyło ok. 500 uczniów z całej Polski. Uczniowie sami wybierali tematy, które w ciągu roku szkolnego samodzielnie realizowali w kilkuosobowych grupach. OPPM była okazją do zaprezentowania dokonań 2500 szkół, które prowadziły projekty edukacyjne z pomocą Centrum Edukacji Obywatelskiej. Po powrocie ze stolicy, uczestnicy projektu wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie spotkali się z wiceprezydent Anną Krzysteczko.Komentarze