Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Młodzi do polityki!

31-10-2019, 11:00 Joanna Oreł

29 młodych radnych przez najbliższe dwa lata będzie zasiadało w Młodzieżowej Rady Miasta. Będzie to już dziewiąta kadencja MRM w naszym mieście. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się w środę (30.10), młodzi radni spotkali się we wspólnym gronie po raz pierwszy, by m.in. wybrać przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta oraz zastępców.

Tym samym swoją pracę zakończyli radni poprzedniej kadencji, w trakcie której odbyło się 15 posiedzeń i przewodniczyła im Wiktoria Pierończyk. - Była to dosyć owocna kadencja, aczkolwiek zupełnie inna. Po pierwsze dlatego, że była skrócona, bo trwała półtora roku, a po drugie - w ciągu jej trwania zmieniła się uchwała, na podstawie której skład rady powiększył się, a to oznaczało współpracę z ok. 40 osobami - podsumowuje Wiktoria Pierończyk. - Aczkolwiek mimo różnic pomiędzy nami, wszyscy z wielką chęcią pracowali i chcieli zrobić coś dla siebie, swoich kolegów oraz miasta przede wszystkim - dodaje.

Jednym z kluczowych zdań podczas mijającej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta była organizacja konkursu muzycznego “O Rudzki Mikrofon”. - Wprowadziliśmy nowe zasady. W jury zasiadła bowiem osoba z Młodzieżowej Rady Miasta oraz wygrany z poprzedniej edycji, a także odbyło się głosowanie publiczności. Ponadto przygotowaliśmy nowy statut MRM oraz zorganizowaliśmy charytatywny festiwal Hoya. Do tego warto wspomnieć o pomyśle jednej z naszej radnej, aby założyć Młodzieżową Grupę Literacką - wylicza Wiktoria Pierończyk.

Ponadto młodzi rudzianie zaangażowali się w organizację debaty oksfordzkiej, wolontariat i wsparcie podczas Polska Eire Festival Ruda Śląska. Teraz część tych zadań będą kontynuować radni nowej kadencji na lata 2019-2020. Podczas środowej sesji wybrano zarząd MRM. Nowym przewodniczącym został Dominik Kołodziej, a jego zastępcą Wiktoria Pierończyk. W prezydium zasiadać będą także: Julia Kafka, Kinga Kuberek oraz Lena Bubała. Ponadto zmienił się opiekun Młodzieżowej Rady Miasta, którym dotychczas był Krzysztof Rodzoch. - Jestem bardzo zadowolony z tej współpracy. Młodzież na pewno dzięki działalności w Młodzieżowej Radzie Miasta nauczyła się większej odpowiedzialności oraz nabyła doświadczenia, które będą procentować w przyszłości – ocenia Krzysztof Rodzoch.

We wtorek radni wybrali nowego opiekuna, którym został radny Łukasz Wodarski. - Z pewnością każdy z nas wniesie coś nowego do tej rady miasta, co sprawi, że będzie ona jeszcze lepiej i prężniej działała. Liczę na to, że nasza współpraca będzie owocna oraz że będziemy inspirować się wzajemnie do pracy, bo po to zostaliśmy wybrani – powiedział w trakcie posiedzenia Łukasz Wodarski.


Komentarze