Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Misiakowo na start

30-03-2012, 14:05 Administrator WR

Od poniedziałku, 2 kwietnia 45 maluchów poniżej 3 roku życia znajdzie swoje miejsce w nowym żłobku miejskim „Misiakowo”. Jest to druga tego typu placówka w mieście. Do tej pory funkcjonuje jeden żłobek, który dysponuje 48 miejscami w budynku w Orzegowie i 45 miejscami w Wirku. Otwarcie nowej placówki skróciło znacznie listę dzieci oczekujących na miejsce w żłobku, choć i tak czeka na nie około 200 maluchów.

Do niedawna w budynku przy Kościelnej znajdowała się placówka opiekuńczo - wychowawcza dla dzieci do lat trzech.

- W związku z wejściem w życie w styczniu tego roku ustawy o pieczy zastępczej, musieliśmy zlikwidować tę placówkę. Pozostali jednak pracownicy i budynek przystosowany do pobytu małych dzieci. Nie chcieliśmy, aby stracili pracę i postanowiliśmy w tym miejscu utworzyć żłobek miejski, bo na taką placówkę było zapotrzebowanie. Powstał więc bardzo przyjazny żłobek, w którym panują domowe warunki i jest bardzo dobra opieka – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic podczas uroczystości otwarcia placówki.

Spotkanie stało się też okazją do podziękowania osobom, które wspierały poprzednią placówkę opiekuńczo – wychowawczą i pomogły jej przekształcić się w żłobek. Dyrektor żłobka Anna Bujas symboliczne misiaki wręczyła: Grażynie Dziedzic, Irenie Sebastjan, Michałowi Tworuszce, Annie Morajko, Halinie Kozioł – Woźnikowskiej, Krystianowie Morysowei i Monice Czoik. Dla gości wystąpiła młodzież z Teatru „Pierro” prowadzonego przez Annę Morajko. 

Nowa inwestycja możliwa była dzięki przystąpieniu miasta do programu „Maluch” realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z 65 816 zł, czyli pełnej kwoty kosztów adaptacji budynku 32 908 zł pochodziło z ministerialnego programu, drugie tyle stanowiły środki z budżetu miasta. W ramach prac zaadaptowano 7 pomieszczeń, zakupiono i zainstalowano wyposażenie, m.in. szafki, stoliki i łóżeczka. Na zewnątrz budynku wykonany został również przestronny plac zabaw. Żłobki to nie jedyna forma opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 realizowana przez miasto.
W Wirku funkcjonuje niepubliczny klub dziecięcy, natomiast  jeszcze w kwietniu miasto ogłosi konkurs na realizacje opieki przez dziennego opiekuna. Na ten ostatni cel w budżecie miasta na rok 2012 zarezerwowano kwotę 80 000 zł. 


Komentarze