Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Mieszkaniowe inwestycje w Rudzie i Orzegowie

09-02-2023, 15:03 Joanna Oreł

W mieście trwają intensywne prace nad budową mieszkań komunalnych w Rudzie przy ul. Bankowej oraz TBS-ów przy ul. Tomanka w Orzegowie. Te pierwsze mają być gotowe już jesienią tego roku, a inwestycja realizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Chorzowa na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 r.

Dwa budynki mieszkalne przy ul. Bankowej w Rudzie powstają na działce o powierzchni ponad 3,3 tys. m kwadratowych. W każdym z nich znajdzie się 26 mieszkań o wielkości od 45 do 52 m kw. Budynki będą mieć trzy nadziemne kondygnacje mieszkalne i jedną podziemną, gdzie zlokalizowane zostaną garaże, rowerownia, pomieszczenie techniczne i pomieszczenie na odpady. Ponadto do każdego mieszkania będzie przynależeć komórka lokatorska na odpowiednim piętrze. – Aktualnie zostały zakończone roboty konstrukcyjne i murarskie ścian nośnych budynków mieszkalnych. Wykonano również komplet stropów żelbetowych, a także przystąpiono do montażu więźby drewnianej dachów – wymienia Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – W najbliższym czasie rozpocznie się także montaż pokrycia dachowego. Najważniejsze jest to, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Termin zakończenia tej inwestycji to jesień tego roku – dodaje.

Jeżeli chodzi o stan prac, to ponadto w budynkach częściowo zamontowana została stolarka okienna. Po zakończeniu prac związanych z ułożeniem pokrycia dachowego, wykonawca zabierze się za roboty instalacyjne, tynkarskie i związane z wykonaniem posadzek.

– Budynki będą mieć trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której oprócz garaży znajdą się: rowerownia, pomieszczenia techniczne i pomieszczenie na odpady – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Co ważne, budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi będą łączyć windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie będzie mieć powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie z nich przez osobę na wózku inwalidzkim – dodaje.

Inwestycja ta będzie kosztowała ok. 19,6 mln zł, z czego większość pokryje finansowanie w ramach dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (resztę pokryje miasto).

Równocześnie trwa budowa mieszkań na wynajem przy ul. Tomanka w Orzegowie. Miasto partycypuje w kosztach realizacji tej inwestycji, która jest własnością Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie. W ramach niej powstają 44 mieszkania (39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 49,84 m kw. do 55,66 m kw. oraz pięć mieszkań trzypokojowych o powierzchni od 65,93 m kw. do 67,39 m kw.). – Aktualnie realizowane są roboty konstrukcyjno-budowlane na kondygnacjach parteru wszystkich z czterech segmentów (A, B, C, D). Zakończono roboty konstrukcyjno-budowlane w kondygnacji garażu podziemnego. Wzniesiono ściany murowane w kondygnacji parteru w segmencie A, B i C. Prowadzone są roboty murarskie przy ścianach parteru w segmencie D. Wykonano strop nad kondygnacją parteru w segmencie A. Prowadzone są prace przy wykonaniu stropów nad kondygnacją parteru w segmentach B, C i D – wylicza Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Lokale mieszkalne będą w standardzie „pod klucz” wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Zasiedlić je będą mogły osoby po poniesieniu kosztów partycypacji. Do 27 stycznia br. zawartych zostało 20 umów o partycypację. Budowa mieszkań przy ul. Tomanka w Orzegowie ma zakończyć się na przełomie kwartału I i II przyszłego roku.

 


Komentarze