Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Mieszkańcy mają głos!

03-07-2019, 11:08 Joanna Oreł

Rusza pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 26 lipca mieszkańcy całego regionu mogą zgłaszać projekty dotyczące zarówno całego województwa śląskiego, jak i jego poszczególnych podregionów. Także rudzianie mogą zgłosić swój pomysł, a później wziąć udział w głosowaniu, które może zmienić oblicze woj. śląskiego, tak samo jak lokalne budżety obywatelskiego przyczyniły się do rozwoju poszczególnych miast. Jest o co walczyć, bo w puli znajduje się 10 mln zł. O inicjatywie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozmawiamy z Urszulą Koszutską, radną Sejmiku Województwa Śląskiego.

– Czy idea powstania Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to odzwierciedlenie budżetu obywatelskiego, takiego jak funkcjonuje m.in. w Rudzie Śląskiej, tyle że na większą skalę?
– Dokładnie tak. Pierwsze rozmowy w tej sprawie podjęliśmy w ubiegłym roku, a w tym roku została doprecyzowana cała procedura i ruszamy z realizacją tej inicjatywy. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli wpływ na to, jak wygląda miejsce ich zamieszkania, bo to właśnie oni wiedzą, czego najbardziej im brakuje, jakie mają potrzeby lub co wymaga zmiany. Mogą więc realnie zadecydować o tym, co powstanie w ich najbliższej okolicy. Z tego tytułu pula środków w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r., bo wtedy też będzie realizowana jego pierwsza edycja, zostanie podzielona na zadania wojewódzkie (1/4 środków) oraz podregionalne (3/4 środków). W przypadku zadań podregionalnych wysokość dostępnych środków uzależniona jest od liczby mieszkańców.

– Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Rudy Śląskiej i w jaki sposób rudzianie mogą „sięgnąć” po środki z budżetu województwa śląskiego?
– Miasta województwa śląskiego zostały podzielone na siedem podregionów, a Ruda Śląska jest w podregionie piątym razem z miastami Chorzów, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze. Na ten podregiony zostanie przeznaczonych 13 proc. środków, czy 975 tys. zł. Mieszkańcy wymienionych miast mogą więc wspólnie składać projekty, które dotyczą tych właśnie miejscowości. Przypomnę, że w przypadku zadań podregionalnych kwota na realizację zgłoszonego projektu nie może być niższa niż 50 000 zł, ale też nie wyższa niż 50% dostępnych środków w puli dla danego podregionu. Z kolei w przypadku zadań wojewódzkich kwota ta nie może być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli środków (w przypadku pierwszej edycji budżetu jest to 1,25 mln zł).

– Jakie są terminy składania wniosków oraz kiedy będzie można głosować?
– Zarówno składanie wniosków, jak i samo głosowanie odbywać się będzie za pośrednictwem strony internetowej bo.slaskie.pl (tam też znajdują się szczegółowe informacje). Od 1 do 26 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać zadania, które później będą weryfikowane pod względem warunków formalnych określonych w regulaminie (do 14 sierpnia). Następnie po 8 października zostanie ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania i lista zadań odrzuconych (wraz z uzasadnieniem). W tym drugim przypadku będzie możliwość zgłaszania do zarządu województwa śląskiego odwołań przez autorów poszczególnych projektów (w terminie siedmiu dni od dnia udostępnienia listy). Po tej procedurze mieszkańcy w okresie od 12 do 30 listopada będą mogli głosować nad projektami, które ich zdaniem są najważniejsze dla regionu. Ogłoszenie wyników nastąpi do 18 grudnia. Natomiast do 31 grudnia br. my jako Sejmik musimy przyjąć budżet na 2020 rok, w którym zostaną ujęte wybrane przez mieszkańców zadania. Warto dodać, że 10 mln zł to pula pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Co roku kwota ta będzie na nowo ustalana w uchwale budżetowej.


Komentarze