Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Międzynarodowa przygoda w Hiszpanii

26-07-2022, 13:37 Joanna Oreł

Członkowie Stowarzyszenia Nasza Siódemka z Rudy Śląskiej zakończyli realizację międzynarodowego projektu ,,Together we train” w ramach programu Erasmus+. Pod koniec czerwca uczniowie Zespołu Szkół nr 7 uczestniczyli w dziesięciodniowej wymianie młodzieżowej w Hiszpanii w miejscowości San Gil koło Plasencii. Głównym celem projektu była integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Wspólnie z partnerskimi organizacjami (Asociación Multideportiva Euexia z Hiszpanii, Associazione Culturale Jumpin z Włoch i Sillogos Prosarmomenis Askisis Kai Anapsixis Kinitiko Ergastiri z  Grecji) za pomocą aktywności sportowej rozwijaliśmy wśród uczestników takie wartości jak: akceptacja, tolerancja, szacunek oraz praca zespołowa – relacjonuje Anna Żebrowska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 7 w Rudzie. – Młodzi ludzie mieli okazję w ramach wyjazdu do wymiany doświadczeń na temat różnych kultur, tradycji oraz stylów życia – dodaje.

Młodzież biorąca udział w projekcie, czyli Hiszpanie, Włosi, Grecy i Polacy miała m.in. za zadanie przygotowanie wieczoru kulturowego. – Podczas wieczoru polskiego zaprezentowaliśmy informacje o naszym kraju, regionie i przygotowaliśmy tradycyjne potrawy. Oczywiście nie zabrakło śląskiego szałotu. Był też taniec polonez wykonany przez młodzież i opiekunów. Dla uczniów Zespołu Szkół nr 7 udział w międzynarodowej wymianie stanowił niezwykłą przygodę – podkreśla Anna Żebrowska.

Uczniowie wspólnie z rówieśnikami z innych państw spróbowali ponadto swoich sił w piłce nożnej, kajakarstwie, wspinaczce, pływaniu oraz padelu (kombinacji tenisa ziemnego i squasha). – Na pożegnanie międzynarodowej przygody nie zabrakło wzruszeń, a nawet łez. W sercu na zawsze pozostaną niezapomniane wspomnienia i zawarte przyjaźnie. Emocje nadal żyją wśród uczestników, a Stowarzyszenie Nasza Siódemka już szykuje się do organizacji kolejnej wymiany – zapowiada Żebrowska.


Komentarze


28-07-2022, 13:19
Zofia napisał(a):

Piękna pamiątka i atrakcja dla Wszystkich uczestników,,, wspaniała opieka nad nimi