Mickowe biuro podróży – wielka gala TKU
23-04-2025, 10:13 Tekst i foto: BL
W Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczysta gala, stanowiąca kulminacyjny punkt 36. Tygodnia Kultury Uczniowskiej (TKU) I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie to miało szczególny charakter, będąc również symbolicznym rozpoczęciem obchodów 130-lecia istnienia szkoły. Gala została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka, którego podczas uroczystości reprezentowała jego zastępczyni Anna Krzysteczko.
Rozpoczynając galę, dyrektor Ewa Chromik powiedziała. - Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w kwietniu, ponieważ 30 kwietnia w 1895 roku po raz pierwszy otwarto drzwi do budynku przy ulicy Mickiewicza. Ten wspaniały jubileusz zgromadził więc w ŚTI wielu znakomitych gości, parlamentarzystów, radnych, dyrektorów rudzkich szkół. Zastępczyni prezydenta miasta Anna Krzysteczko, występując w imieniu prezydenta, przekazała ze sceny podziękowania. - Pozwólcie, że podziękuję wam - nauczycielom za to, jak prowadzicie naszą młodzież, że pracujecie dodatkowo i przekazujecie jak ważna jest kultura, jak ważny jest rozwój osobisty. Wam młodym dziękuję za to, że ufacie swoim nauczycielom i podążacie za nimi - powiedziała Anna Krzysteczko. - Natomiast rodzicom i opiekunom dziękuję bardzo za to, że wasze dzieci uczęszczają do publicznego liceum, że zaufaliście tym nauczycielom i wierzycie w to liceum, a ja jestem przekonana, że właśnie z tego liceum wasza młodzież, wasze pociechy wyjdą bardzo dobrze wykształcone i przygotowane na dalszy rozwój edukacyjny - dodała wiceprezydent.
Od 36 lat uczniowie I LO organizują swój Tydzień Kultury Uczniowskiej, tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Literatura w świecie. Świat w literaturze.”. Zgodnie z motywem przewodnim, młodzież z „Micka” przygotowała minispektakle inspirowane literaturą i kulturą różnych zakątków świata, a jury wybrało pięć najlepszych przedstawień, które zebrani w ŚTI widzowie mieli okazję podziwiać na profesjonalnej scenie. Mickowe biuro podróży zabrało publiczność w niezwykłą wycieczkę w czasie i przestrzeni, by poznać bliżej Irlandię, Egipt, Chiny, Grecję i Francję. Na scenie ujrzeliśmy korowód postaci, celtyckich druidów i bogów starożytnego Egiptu, muszkieterów, chińskich handlowców z Sheina i AllieExpress, bóstw z greckiego panteonu, Napoleona, Kleopatrę, Upiora Opery, uroczego Syzyfa i przystojną Merope. Połączono razem kabaretowe dialogi i egzystencjalne rozważania, dawki wiedzy i poezji, a wszystko razem dopełnione było śpiewem (fantastyczna Emilia Diotallewi!) tańcem i muzyką. Spektakle były mozaiką scen, które na długo zostaną w pamięci. Taniec z latarniami z czołówki „Outlandera”, sąd Ozyrysa, potyczki Pokemonów, przemierzający scenę enigmatyczny Chińczyk uderzający ze stoickim spokojem w gong..., widzowie na przemian wybuchali śmiechem i milkli, bo nie zabrakło momentów skłaniających do refleksji.
Finał gali wywołał wielkie wzruszenie, gdy na scenie obok młodych artystów pojawili się ich nauczyciele, dyrektor Ewa Chromik, wicedyrektor Jolanta Ilewicz oraz dawni dyrektorzy – Urszula Grzyśka i Leszek Dytkowski. Ten pełen emocji i wspomnień moment był zapowiedzią tego, co czeka społeczność szkolną w październiku, kiedy to „Micek” będzie świętował swoje 130-lecie istnienia w centralnym punkcie jego obchodów.
Gala była także okazją do wspomnień. Dyrektor Ewa Chromik przypomniała pierwszy Tydzień Kultury Uczniowskiej, który odbył się w roku szkolnym 1988/89, a przewodniczącą samorządu szkolnego była wtedy Ola Borys. Przywołała anegdoty z tamtego czasu, ukazując zaangażowanie uczniów i nauczycieli w tworzenie tej tradycji. Jedna z absolwentek, która ukończyła szkołę 20 lat temu, podzieliła się swoimi wspomnieniami związanymi z TKU i atmosferą panującą w Mickiewiczu, podkreślając, że szkoła zawsze przyciągała ludzi z pasją i chęcią do działania. Wspomniała także o różnych inicjatywach podejmowanych przez uczniów, takich jak walentynki w muzeum, poetyckie wieczory, pikniki i kluby zainteresowań.
Na widowni oprócz aktualnych uczniów i grona pedagogicznego „Mickiewicza” zasiedli absolwenci kilku roczników: Zasłużeni dla Rudy Śląskiej: grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Jan Szmatloch i poeta, prezes honorowy Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej Jan Wyżgoł, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Dorota Tobiszowska, wizytator, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Katowicach Karolina Kaliska-Skarbania, administrator grupy Radzi Rudzie Janusz Żurek, dziennikarz telewizyjny i sprawozdawca parlamentarny Mirosław Cichy i wielu, wielu innych. Ze sceny padły odczytywane słowa kolejnego absolwenta, profesora Bronisława Barchańskiego, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, który nie mógł być obecny na Gali. Również ze sceny profesor Krystyna Kansy powiedziała: - Ja wam życzę, wszystkim uczniom tutaj obecnym, dużo pasji, dużo marzeń i wytrwałości w realizowaniu tego jednego sposobu na życie, tego który spośród tysięcy sobie wybierzecie.
Pani Profesor, dziękuję, tak właśnie zrobiliśmy.
Barbara Lemanik
Komentarze