Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Miasto pięknieje na wiosnę

20-04-2018, 08:31 Joanna Oreł

Wraz z nadejściem wiosny kwietniki przy ulicach naszego miasta rozbłysnęły feerią barw, a na zieleńcach i w parkach pojawiły się przepiękne dywany kwiatowe. To znak, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwo Społecznego zabrało się za ukwiecanie Rudy Śląskiej. Zobaczyć możemy głównie bratki, krokusy i narcyzy, ale dołączają do nich także inne kwiaty. W sumie kolorowych roślin będzie aż 167 tys. sztuk!

MPGM TBS, które od 2015 roku zarządza terenami zielonymi w mieście, w sumie zajmuje się 194 hektarami parków, zieleńców oraz rond i pasów drogowych. – Było to dla nas nie lada wyzwanie, ale dziś z perspektywy czasu możemy ocenić, że dobrze poradziliśmy sobie z nowym zadaniem zleconym przez Miasto Ruda Śląska. Trzeci rok pracy nad zielenią miejską mogą zresztą ocenić sami mieszkańcy – podkreśla Bogusław Waćko, prezes MPGM TBS Sp. z o.o.

To było widać zresztą w ostatnich dniach. Od 28 marca do 10 kwietnia pracownicy Biura Utrzymania Zieleni MPGM TBS sadzili bratki m.in. na zieleńcach i w parkach. Kwiaty pojawiły się m. in. na plantach im. Ks. A. Gutsfelda przy ul. Katowickiej w Wirku, na zieleńcu przy ul. Bytomskiej w Orzegowie, w parku im. Mickiewicza w Goduli, na zieleńcu przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie, na plantach w Rudzie oraz na zieleńcach przy ul. Gierałtowskiego/Piastowskiej/Maya w Rudzie, przy ul. Ks. Niedzieli w Bielszowicach oraz przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielszowicach, a także na kochłowickich plantach. – Łącznie nasadzono około 30 tys. bratków w różnych kolorach. Oprócz nasady ww. kwiatów, na wielu zarządzanych terenach zaczęły kwitnąć rośliny cebulowe tj. krokusy, narcyzy i wiele innych kwiatów. Przykładowe lokalizacje to zieleniec przy ul. Brodzińskiego w dzielnicy Halemba, okolice ronda turbinowego przy ul. 1 Maja w dzielnicy Ruda, czy zieleniec przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina. Łącznie będzie 137 tys. roślin cebulowych – podsumowuje Wioletta Szmatłoch, kierownik Biura Utrzymania Zieleni MPGM TBS Sp. z o.o. – Mieszkańcy są zachwyceni kwiatami i uprzejmie proszą o jeszcze więcej – dodaje.

Jak się zresztą okazuje – widzą to nie tylko mieszkańcy naszego miasta. – Należy podkreślić, że jesteśmy liderem w regionie, jeśli chodzi o liczbę roślin kwiatowych na miejskich terenach i często mamy telefony z miast sąsiednich z prośbą o namiary na kwiaty i podpowiedzi co do nasadzeń – mówi Andrzej Gut, wiceprezes MPGM TBS Sp. z o.o.

Kolejne nasadzenia planowane są w czerwcu tego roku. Wówczas w mieście mają pojawić się begonie stale kwitnące. Jednak sezonowe, cykliczne nasadzenia to nie koniec wizualnych zmian, jeżeli chodzi o zieleń miejską w Rudzie Śląskiej. Od momentu jej przejęcia w zarządzanie MPGM TBS sukcesywnie zwiększa intensywność nasadzeń kwiatów i liczbę donic. – Przykładowo na przełomie 2017 i 2018 roku spółka przeprowadziła spore przedsięwzięcie w postaci wymiany wiekowych donic, zastępując je nowymi, ku radości wielu mieszkańców. Łącznie zakupiono 51 sztuk donic i waz. Co więcej, w ramach możliwości finansowych spółka poprawia estetykę istniejących kwietników. W ostatnim czasie zostały „podrasowane” kwietniki na Zieleńcu przy ul. Bytomskiej oraz przy ul. Gierałtowskiego/Piastowskiej/Maya – wylicza Wioletta Szmatłoch.

Spółka MPGM TBS podkreśla jednak, że utrzymanie cieszących oko zieleńców w jej zakresie to jedno, ale ważna jest także świadomość społeczna, która przekłada się na koszty utrzymania zieleni. Przykładowo koszt zakupu i nasady kwiatów wraz z ich nawożeniem na kwietniku ziemnym o pow. 20 m kw. wynosi około 1500 zł. A tymczasem zdarzają się sytuacje, że efekty utrzymują się przez tydzień. – Staramy się pielęgnować kwiaty na bieżąco według potrzeb. Natomiast kwietniki przeważnie są odchwaszczane raz w miesiącu. Niemniej jednak niezbędna jest dbałość nas wszystkich o dobro wspólne – apeluje prezes Bogusław Waćko.


Komentarze