Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Marysia potrzebuje pomocy

12-04-2019, 11:40 http://pomocwiecej.com.pl

Marysia ma 8 lat, jest bardzo radosną i energiczną dziewczynką. Uczęszcza do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej i jest wzorową uczennicą. Jej wielką pasją jest jazda na rolkach i rowerze. Bardzo lubi aktywność fizyczną, wszędzie jej pełno. Od września 2018 Marysia uczęszcza do pierwszej klasy Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, gdzie po wielu trudnych egzaminach rozpoczęła grę na puzonie, spełniając tym samym jedno ze swych „małych – wielkich” marzeń.

10 marca 2019 roku Marysia spędzając czas z rodziną uległa poważnemu wypadkowi w domu swojej babci. Po niedzielnym obiedzie dziewczynka odnosząc miseczkę po rosole upadła na nią, szkło miski zadziałało jak gilotyna odcinając Marysi rękę poniżej nadgarstka prawej dłoni. Zabrana karetką pogotowia do Szpitala Miejskiego Oddział Chirurgii z Ośrodkiem Chirurgii Małoinwazyjnej dla dzieci w Chorzowie, została natychmiast zabrana na blok operacyjny. Rozpoznaniem była rozległa rana cięta nadgarstka prawego z uszkodzeniem ścięgien zginaczy, tętnicy promieniowej nerwu pośrodkowego oraz otwarciem stawu nadgarstkowego. Ze względu na wielkość i powagę uszkodzenia ręki, zostaje zabezpieczona jedynie tętnica promieniowa ręki dziewczynki, a ona sama wraz z mamą zostają przetransportowane samolotem do Szczecina, gdzie Marysia kolejny raz trafia od razu na stół operacyjny. Po kilku godzinach oczekiwania Marysia zostaje przewieziona na salę pooperacyjną, gdzie wraz z mamą zostaje poinformowana o rozpoznaniu: częściowa amputacja ręki na poziomie nadgarstka, całkowite uszkodzenie tętnicy łokciowej i promieniowej, nerwu łokciowego i pośrodkowego, ścięgien zginaczy głębokich i powierzchownych palców oraz otwarcie stawu promieniowo nadgarstkowego z uszkodzeniem więzadła SLR.
Ręka Marysi na dzień obecny jest usztywniona szyną. wiadomo już, że operacja się powiodła i ręka się „przyjęła”. Jeden z palców ma znaczący przykurcz, samodzielnie Marysia nie jest w stanie nim poruszyć. Czekają ją cotygodniowe wizyty u specjalistów w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie. Dziewczynka czeka na skierowanie na rehabilitację.Jest to prawa ręka, dominująca. Marysia nie jest w stanie pisać, grać na wymarzonym puzonie, jeździć na ukochanych rolkach. Nie potrafi się sama ubrać i nie może pozostać na dzień dzisiejszy bez opieki nawet podczas pobytu w szkole.
 
Zebrane pieniądze zebrane będą przeznaczone na lekarzy specjalistów tj. rehabilitanta, fizjoterapeutę oraz na sprzęt medyczny do ćwiczeń w domu, ale także np. na dojazd do Szpitala w Szczecinie. Jedna podroż Marysi z rodzicami do Szczecin to koszt około 400 zl. Wizyty ma co wtorek. Lekarze, którzy operowali Marysię na dzień dzisiejszy przewidują powrót do sprawności ręki tj. do trzymania poprawnie długopisu w prawej ręce w ciągu roku intensywnej pracy dziewczynki!!
 

Wpłat można dokonywać na adres:

Fundacja Pomóc Więcej
ul. Modrzejowska 20
41-200 Sosnowiec

 

numer konta: 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Maria Lipiec

PayPal: pomocwiecej@interia.pl
BARDZO PROSIMY O PODANIE TYTUŁU/CELU
PRZY WPŁACIE PayPal – Maria Lipiec

Dane do przelewów zagranicznych:
Kod SWIFT: RCBWPLPW
Kod IBAN: PL 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Maria Lipiec

KRS:  0000389968
cel szczegółowy: Maria Lipiec


Komentarze