Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Marek Wesoły będzie odpowiadał za górnictwo

08-03-2023, 10:42 Joanna Oreł

Pochodzący z Rudy Śląskiej poseł Marek Wesoły został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych, górnictwa węglowego i hutnictwa. Rudzianin odpowiadać będzie za rozwój przemysłu górniczego i hutniczego.

– Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa. Jest procesem trudnym. Robimy wszystko na co nas stać i więcej niż można – mówi wiceminister Marek Wesoły, który w zeszłym tygodniu objął stanowisko wiceministra aktywów państwowych.

Akt powołania nowemu wiceministrowi wręczył na początku marca wicepremier Jacek Sasin. Marek Wesoły na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego zastąpił Piotra Pyzika, który ma nadal pozostać w resorcie i będzie odpowiedzialny za dialog społeczny.

Wiceminister z Rudy Śląskiej ma w najbliższym czasie zająć się ochroną polskiego górnictwa przed wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy dotyczącej ograniczenia emisji metanu. Kolejne na liście są kwestie związane z notyfikacją przez Komisję Europejską programu pomocowego dla polskiego górnictwa, o którym mowa w Umowie Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Ważnym punktem będą też inwestycje w sektorze górniczym, które w krótkim okresie mają doprowadzić do większego wydobycia węgla w polskich kopalniach. Nowy wiceminister ma także działać na rzecz konsolidacji i rozwoju przemysłu hutniczego.

Marek Wesoły swoją karierę polityczną rozpoczął od zasiadania w Radzie Miasta Ruda Śląska w kadencjach od 2010 r., od 2014 r. i od 2018 r. (wówczas był również wiceprzewodniczącym rady). W 2019 roku z powodzeniem kandydował w wyborach do Sejmu RP.

Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

 


Komentarze