Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Mandaty zaufania podsumowane

25-08-2017, 13:21 Agnieszka Lewko

Aż 66 „mandatów zaufania” w czasie tegorocznych wakacji nałożyła rudzka Straż Miejska na osoby kąpiące się na tzw. „dzikich kąpieliskach”. Mundurowi, oprócz uświadamiania niebezpieczeństwa związanego z korzystaniem z tego typu zbiorników wodnych, wręczali także „mandat zaufania”, czyli jednorazowy bilet wstępu na basen letni w Nowym Bytomiu.

- Tegoroczna akcja przebiegła podobnie jak te w ubiegłych latach. Strażnicy przeprowadzali kontrole na niestrzeżonych akwenach wodnych usytuowanych na terenie naszego miasta. Jak co roku najwięcej osób spróbowało kąpieli w zbiornikach wodnych przy ul. K. Goduli - informuje Zbigniew Dzwinczyk z rudzkiej Straży Miejskiej.  - Jednak można powiedzieć, że od dwóch lat strażnicy nakładają coraz mniej „mandatów zaufania”, ponieważ na przykład w 2015 roku wręczyli ich aż 89, a w roku 2016 - 72 - dodaje.

„Mandat zaufania” można dostać tylko raz. Jeśli ktoś zostanie powtórnie przyłapany na kąpieli na niestrzeżonym akwenie wodnym może się to dla niego skończyć nałożeniem mandatu karnego, którego kwota może wynieść do 250 zł  lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Działania rudzkich strażników miejskich wpisują się w ogólnopolską akcję policji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Która ma na celu podnoszenie świadomości o zagrożeniach i kształtowanie bezpiecznych zachowań podczas wakacyjnego wypoczynku.

Przypomnijmy, akcja „Mandaty zaufania” zainicjowana została w 2005 roku i była odpowiedzią na wysoką ilość wypadków śmiertelnych, do których dochodziło w trakcie kąpieli w niestrzeżonych zbiornikach wodnych znajdujących się m.in. w Chebziu, Bielszowicach, Kochłowicach, Orzegowie, Nowym Bytomiu oraz Rudzie. Najbardziej tragiczny był rok 2004, kiedy podczas kąpieli na dzikich kąpieliskach utonęło 5 osób.


Komentarze