Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Mandat zaufania” dla bezpieczeństwa

05-07-2022, 14:00 Joanna Oreł

Rudzka Straż Miejska już po raz 17. rozpoczęła prewencyjną akcję „Mandat zaufania”. W ramach niej strażnicy kontrolują nielegalne akweny i wręczają ,,mandaty” zachęcające do skorzystania ze strzeżonego kąpieliska miejskiego przy ul. Ratowników. Dotychczas rozdano ich kilkanaście.

Lejący się z nieba żar sprawia, że szukamy ochłody na różne sposoby i w różnych miejscach. Jednak wysoka temperatura za oknem nie zwalnia nas z odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. W ubiegłym tygodniu widok osób kąpiących się m.in. w stawach przy ul. Goduli był codziennością. – Znajduje się tam mała plaża, co naturalnie przyciąga. Rozdaliśmy w tym miejscu już pierwsze „mandaty zaufania”. Warto jednak zaznaczyć, że wśród osób, które tam przebywają, dominują mieszkańcy pobliskich Lipin – mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

W ramach cyklicznej akcji strażnicy odwiedzają dzikie i niestrzeżone stawy, by ustrzec mieszkańców przed tragedią. – Przede wszystkim nie ma tam ratownika, który mógłby nam pomóc w sytuacji zagrożenia. Poza tym nielegalne kąpieliska są obarczone dużą niepewnością, jeżeli chodzi o stan bezpieczeństwa. Jednego dnia kąpiel w tym miejscu może być bezpieczna, a drugiego z powodu na przykład potłuczonych butelek po libacji alkoholowej, może skutkować obrażeniami. Ponadto jakość wody w tego typu miejscach pozostawia wiele do życzenia. Często funkcjonował tam ciężki przemysł i zawartość substancji chemicznych, które wpływają negatywnie na nasz organizm, jest spora – wylicza Marek Partuś.

Aby uświadamiać mieszkańców, że mogą skorzystać z bezpieczniejszego miejsca, strażnicy wręczają amatorom plażowania na dziko „mandaty”, które są biletami uprawniającymi do jednorazowego, bezpłatnego wstępu na teren miejskiego kąpieliska przy ul. Ratowników 2 w Nowym Bytomiu. Jednak kolejne takie spotkanie może zakończyć się wypisaniem prawdziwego mandatu w wysokości do 250 zł lub wniosku do sądu o ukaranie. – Najczęściej kontrolujemy wspomniane stawy przy ul. Goduli, a także Przystań i Rybaczówkę w Kochłowicach. W tym roku nasz nakład pracy w zakresie tej akcji jest większy, bo spotykamy sporo obywateli z Ukrainy i Białorusi, więc mierzymy się z barierą komunikacyjną – mówi komendant rudzkich strażników.

Akcja „Mandat zaufania” trwa od 25 czerwca. Dotychczas mundurowi wręczyli ich kilkanaście. Rudzka Straż Miejska rozpoczęła akcję „Mandat zaufania” w 2005 roku po tragicznym 2004 roku, kiedy to podczas kąpieli w niestrzeżonych akwenach utonęło pięć osób.


Komentarze


06-07-2022, 10:41
Wiola napisał(a):

Proszę sie przejechac na Starganiec i zobaczyc ile osob tam jest,oczywiscie połowa z nich z alkocholem.Tak samo ba Chechle na plażach niestrzeżonych, masakra ludzie nie zdaja sobie sprawy jakie to niebezpieczeństwo wchodzic do wody pod wpływem alko. Ludzie specjalnie wybierają kompieliska niestrzezone zeby sie mogli napic.

05-07-2022, 14:31
Lubię napisał(a):

Nie ma się co dziwić, że ludzie korzystają z takich miejsc. Jeden basen na całą Rude Śląska to trochę za mało.