Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Mandat, który może uratować życie

05-07-2023, 13:15 Joanna Oreł

Już po raz 18. rudzka Straż Miejska rozpoczęła prewencyjną akcję „Bezpieczne wakacje – Mandat zaufania”. Ma ona na celu zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom, do których może dojść podczas kąpieli w niestrzeżonych stawach. Jeżeli strażnicy spotkają amatorów wodnych kąpieli w zabronionych miejscach, będą rozdawali „mandaty”, które mają ich przestrzec, a zarazem zaprosić do odwiedzenia miejsca, w którym można się bezpiecznie kąpać – czyli kąpieliska w Nowym Bytomia.

Akcja prowadzona jest wspólnie z ratownikami Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (Oddział Miejski Ruda Śląska) oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku – rok po tym, kiedy podczas kąpieli w miejscach niedozwolonych w naszym mieście utonęło aż pięć osób. – W wyniku działań kontrolnych na niestrzeżonych akwenach wodnych usytuowanych na terenie miasta Ruda Śląska funkcjonariusze Straży Miejskiej przede wszystkim ostrzegają o czyhających niebezpieczeństwach na kąpiących się w tych akwenach – mówi Dariusz Kozłowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Ponadto współpraca Straży Miejskiej z ratownikami Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Miejski Ruda Śląska w znaczny sposób ogranicza liczbę nieszczęśliwych wypadków na akwenach niestrzeżonych w mieście Ruda Śląska – dodaje.

Strażnicy kontrolują okolice wszystkich niestrzeżonych zbiorników wodnych, gdzie rudzianom zdarza się schładzać w upalne dni. Z reguły są to stawy w Kochłowicach przy ul. Księżycowej, przy ul. Goduli (niestety korzysta z nich najwięcej osób), w Rudzie, a także w Chebziu oraz Bielszowicach. Wręczany ,,mandat zaufania” ma być przestrogą dla kąpiących się, a zarazem zachętą do kąpieli w bezpiecznym miejscu, bowiem uprawnia on do jednorazowej wizyty na basenie letnim Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ratowników 2 w Nowym Bytomiu. – Istotne jest, że mandat zaufania można dostać tylko raz. Jeśli ktoś zostanie powtórnie przyłapany na kąpieli w miejscu zabronionym, może się to dla niego skończyć nałożeniem mandatu karnego lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu – wyjaśnia Dariusz Kozłowski. – Zgodnie z art. 55 Kodeksu wykroczeń, kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych. Istotne jest, że miejsce to musi być oznaczone odpowiednimi znakami zakazu „Kąpiel zabroniona” – dodaje.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rudzcy strażnicy wręczyli 60 mandatów zaufania, w 2021 roku było ich 64, w 2020 – 52, a w 2019 – 58.


Komentarze