Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Likwidacja KWK Ruda?

28-07-2020, 13:11 Joanna Oreł

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa dzisiaj spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mają usłyszeć szczegóły programu naprawczego kopalni.
 
Nieoficjalnie mówi się o planach zamknięcia kopalni Bielszowice, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej oraz kopalni Wujek w Katowicach, gdzie w sumie zatrudnionych jest łącznie ponad 7 tys. pracowników. Dlaczego właśnie te zakłady? KWK Ruda i Wujek przynoszą największe straty.
 
Sytuacja jest dramatyczna, bo PGG zbiera dopiero pieniądze na sierpniowe wypłaty, a we wrześniu w ogóle może ich nie być. Dla górników ma być przygotowany plan osłonowy. Ponadto 30 proc. składowych wypłaty będzie zależało od efektywności zakładów PGG. Na trzy lata mają zostać zamrożone „czternastki. W ramach pakiety osłonowego wprowadzone zostaną też urlopy przedemerytalne i odprawy pieniężne.
 
- Dziś trudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla miasta będzie mieć decyzja o zamknięciu kopalni. Niewątpliwe odczujemy to bardzo boleśnie. Z jednej strony mniejsze dochody budżetu miasta, a z drugiej piętrzące się problemy społeczne związane ze zwolnieniami górników sprawią, że będą nas czekać bardzo trudne miesiące. Trzeba pamiętać o tym, że dla wielu górników „gruba” jest całym ich światem. Trudno będzie im się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Proponowane im odprawy nie rozwiążą ich problemów - tak odniosła się prezydent Grażyna Dziedzic do planowanej likwidacji kopalń.

Komentarze


28-07-2020, 20:00
Robert napisał(a):

100 tys nie wystarczy sie odnalezdz w rzeczywistosci ?? Ktos sie chyba jaja robi. Malo w rudzie slaskiej wybudowali hal produkcyjnych to mozna isc do roboty tylko ze na takiej produkcji pracuje sie 8h a nie to co na kopalni.biedni gornicy masakra. Nie pojdą na emeryture w wieku 45 lat straszne naprawde