Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

LICZENIE PIENIĘDZY TRWA

09-01-2012, 07:50 Robert Dłucik

82 tysiące złotych – taka kwota, tuż przed 22.00 widniała na ekranie komputera w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ile zebrano w naszym mieście podczas XX - finału dowiemy się we wtorek.

Ani deszcz, ani przenikliwy chłód nie odstraszyły armii 500 rudzkich wolontariuszy, którzy od rana kwestowali na ulicach wyposażeni w kolorowe puszki, identyfikatory oraz czerwone serduszka.

- Trochę marznę, ale warto – uśmiecha się Martyna Wolak, uczennica drugiej klasy jednego z rudzkich liceów, pierwszy raz w roli wolontariuszki. Martyna dobrze wie jak potrzebna jest akcja WOŚP-u. – Mój brat urodził się jako wcześniak, potrzebował specjalistycznego sprzętu i właśnie sprzęt zakupiony przez „Orkiestrę” go uratował. Dlatego pomagam i sprawia mi to dużą radość – mówi.

Martyna kwestowała w Nowy Bytomiu, Czarnym Lesie, Rudzie, pojechała nawet do Chorzowa. – Mam w puszce parę euro, ludzie wrzucają nawet papierkowe pieniążki. Bardzo się cieszę z tego powodu – relacjonuje.

Euro, ale również dolary, korony (czeskie, norweskie i szwedzkie), ukraińskie hrywny – takie waluty znajdowali w puszkach członkowie sztabu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im. H.C. Hoovera.

– To mój dziewiętnasty finał, z tym, że nie wszystkie związane były z Rudą Śląską.  Kiedy trafiłem do tej szkoły, znalazłem tutaj osoby z liceum ogólnokształcącego, które bardzo chętnie włączyły się w tą akcję i powoli żeśmy to rozkręcali, zaczynając od dyskoteki na rzecz WOŚP, później nawiązaliśmy współpracę z klubami Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a później zaczęliśmy organizować miejskie finały. Dziś w sztabie WOŚP są nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci „Hoovera” – mówi Józef Sarek, dyrektor orzegowskiej placówki.

Tradycyjnie już, spory zastrzyk gotówki przyniosły aukcje podczas finałowego koncertu w MCK-u. Najwyższe kwoty – 200 złotych – wylicytowano za zegarek rudzkiej olimpijki Zuzanny Radeckiej oraz usługi fryzjerskie. Za niewiele mniej „poszła” oficjalna koszulka XX finału. Natomiast licytację srebrnego serduszka z logiem naszego miasta przeniesiono do Internetu.

Do „Orkiestry” przyłączyli się także miłośnicy „dwóch kółek”. Ponad 200 osobowy peleton około 13.00 przyjechał na plac Jana Pawła II. Uczestnicy Śląskiej Świątecznej Masy Krytycznej popularyzowali również bezpieczne zachowania rowerzystów na drogach.

W poniedziałek Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w kochłowickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3. Jej ukoronowaniem będzie Festiwal Młodych Talentów.

W ubiegłym roku w Rudzie Śląskiej zebrano 151 tysięcy złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Więcej w gazetowym wydaniu WR 11.01.2012


Komentarze